Papież zachęca do nowej ewangelizacji

Radio Watykańskie

"Potius hodie quam cras" (Raczej dziś niż jutro) - tę odpowiedź angielskiego szesnastowiecznego męczennika św. Rudolfa Sherwina pytanego o gotowość podjęcia misji przytoczył Benedykt XVI, spotykając się ze wspólnotą Kolegium Angielskiego w Rzymie. Ten szacowny ośrodek formacji katolickiego duchowieństwa na Wyspach Brytyjskich obchodzi 650-lecie założenia, a główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 1 grudnia.


Papież przypomniał misjonarską tradycję kolegium oraz męczeństwo, jakie poniosło 44 wychowanków. Jest to dziedzictwo, które powinni podjąć także jego współcześni mieszkańcy, studiujący na uczelniach Wiecznego Miasta.

 

- Waszym pierwszym zadaniem jest samemu poznanie Chrystusa, a czas spędzony w seminarium jest ku temu sposobnością - stwierdził Papież. - Uczcie się codziennej modlitwy, zwłaszcza przed Najświętszym Sakramentem, wsłuchujcie się w Słowo Boże, pozwólcie, aby serce mówiło do serca, jakby powiedział bł. John Henry Newman. Pozwólcie zachwycić się osobą Jezusa, by zawładnął waszą wyobraźnią i rozpalił serca. On was wybrał na swoich przyjaciół, a nie na sługi, i zachęca was, byście dzielili Jego kapłańskie dzieło niesienia wszędzie zbawienia światu. Wiele słyszeliście o nowej ewangelizacji, o głoszeniu Chrystusa w tych częściach świata, gdzie Ewangelia już była przepowiadana, lecz gdzie żar wiary mniej lub bardziej przygasł i teraz wymaga rozpalenia na nowo. Zawołanie waszego kolegium mówi o Chrystusowym pragnieniu, aby ogień rzucić na ziemię. Waszą misją jest bycie Jego narzędziami w dziele rozniecania na nowo wiary w waszych rodzinnych stronach.

 

Benedykt XVI przypomniał swoją wizytę w Wielkiej Brytanii. Pozwoliła mu ona doświadczyć wielkiego duchowego pragnienia obecnego wśród mieszkańców tego kraju. Dlatego Papież zachęcił przyszłych duszpasterzy do zaspokajania tych potrzeb na wzór świadków wiary, którzy przed wiekami przeszli przez Kolegium Angielskie w Rzymie.

 

Warto dodać, że na jubileusz 650-lecia tej placówki okolicznościowe przesłanie wystosowała także Elżbieta II. Przywiózł je specjalny wysłannik królowej, książę Ryszard Windsor. Zaznaczono w nim, że utworzenie takiej instytucji w 1362 r. było wyrazem ówczesnych ścisłych związków Stolicy Apostolskiej z Koroną Brytyjską. "Obecność Księcia Gloucester w dzień waszego święta angielskich męczenników jest wyrazem siły tych relacji oraz uznania dla Kolegium Angielskiego jako miejsca formacji duszpasterzy, kapłanów i przyszłych zwierzchników Kościoła katolickiego w Anglii i Walii" - napisała królowa Elżbieta II. Przypomniała ponadto wielowiekową gościnność kolegium dla angielskich pielgrzymów przybywających do Rzymu, "także w chwilach trudnych".

 

 

 

Więcej »

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?