Abp Głódź: na rekolekcje biskupie się czeka

Na rekolekcje biskupie się czeka, uczestniczę w nich już od 21 lat. Trzeba się wyciszyć, zapomnieć o rytmie posługi duszpasterskiej - powiedział KAI abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański uczestniczy w Zakopanem w rozpoczynających się 26 listopada rekolekcjach polskich biskupów.

 

Biskupi zgromadzili się w centrum formacyjno-szkoleniowym Księżówka w Zakopanem. - Tu się czuje obecność Ojca Świętego Jana Pawła II, jego ducha. Przypominają o tym nie tylko rzeźby, obrazy i zdjęcia, ale też kaplica, w której Ojciec Święty wielokrotnie się modlił i te góry, które tak kochał i za którymi tak tęsknił. To wszystko przenosi nas w nową rzeczywistość. Dla mnie, znad morza, jest to przeniesienie się w góry, chociaż osobiście gór nie bardzo rozumiem i nigdy się z nimi nie zrosłem, stąd też moje patrzenie może być trochę inne - uważa abp Głódź.
 
 Jego zdaniem, "na rekolekcje biskupie się czeka". - Uczestniczę w nich już od 21 lat. Jest to jakby zwieńczenie całego roku - koniec roku liturgicznego przed Adwentem - przypomina hierarcha.
 
 Jak dodaje, "co prawda jest to czas trochę depresyjny: dni są krótkie, ciemno, ale nastrojowo". - Jesteśmy przede wszystkim we wspólnocie z księżmi biskupami. Jest okazja poznać tych młodych, ale także popatrzeć na siebie, jak się starzejemy. Przede wszystkim jednak przybywamy, by się duchowo odnowić - zauważył abp Głódź.
 
 Rekolekcje polskich biskupów potrwają do czwartku 29 listopada. Poprowadzi ks. Tadeusz Huk, długoletni ojciec duchowy warszawskiego seminarium duchownego. "Z pewnością bardzo nas ubogaci" - dodaje metropolita gdański.
 
 - Oczywiście ta odnowa duchowa zależy od każdego z nas. Trzeba się wyciszyć, zapomnieć o tej rytmice duszpasterskiej, która niesie nas dzień po dniu, które są niby podobne, ale każdy inny, niczym paciorki różańca - wyjaśnia abp Głódź i dodaje, że podczas biskupich rekolekcji "jest więcej refleksji, modlitwy, wyciszenia, a w Roku Wiary jest to nam wszystkim bardzo potrzebne".
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a 21:33:52 | 2012-11-26
 Kapitalnie powiedziane. Proste slowa, szczere slowa taki kontrapunkt w wydaniu mistrza.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 20:29:18 | 2012-11-26
Nastrój rekolekcyjnie przypomna mi pewną kapliczkę  gdzie stanął  Bóg. Cudze chwalicie,swego nie znacie.Pora na remanent.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?