Nie wystarczy obwołać Chrystusa Królem Polski

(fot. angelofsweetbitter2009 / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Myślenie, że wystarczy obwołać Chrystusa Królem Polski a wszystko zmieni się na lepsze, trzeba uznać za iluzoryczne, czy wręcz szkodliwe dla rozumienia i urzeczywistniania Chrystusowego zbawienia w świecie - przekonują polscy biskupi. Tymczasem tzw. ruchy intronizacyjne zabiegają o ogłoszenie Chrystusa królem Polski. Z tego powodu Episkopat wydał specjalny list pasterski "O królowaniu Jezusa Chrystusa", który zostanie odczytany w kościołach w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzoną w tym roku 25 listopada.

 

Episkopat nie zgadza się z ideą intronizacji i odwołując się do Biblii wyjaśnia na czym polega królowanie Chrystusa. Przypominają, że wprawdzie przed Piłatem Jezus wyznał, iż jest królem, ale wcześniej powiedział, że jego królestwo nie jest z tego świata.

"Nie trzeba więc Chrystusa ogłaszać królem, wprowadzać Go na tron - piszą biskupi. Trzeba natomiast uznać i przyjąć Jego królowanie, poddać się Jego władzy, która oznacza moc obdarowywania nowym życiem, z perspektywą życia na wieki" - czytamy w liście. Biskupi zachęcają wierzących, aby "umiłowali Jezusa do końca" i zawierzyli Mu swe rodziny. Apelują także o "podjęcie posługi miłości miłosiernej i posłuszeństwo tym, których ustanowił pasterzami".

Biskupi uważają, że konieczne jest szerokie otwarcie drzwi Jezusowi i oddanie Mu swego życia, bowiem - jak zaznaczają - "gdy dokonamy tego w naszych domach i parafiach, zmieni się oblicze naszej Ojczyzny i Kościoła".

List Episkopatu "O królowaniu Jezusa Chrystusa" został przyjęty podczas 359 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w dniach 2-3 października w Warszawie.

Przypomnijmy, że już w marcu bp Andrzej Czaja zapowiedział dokładną ewidencję grup, które w Polsce i w środowiskach Polonii, odwołują się do idei intronizacyjnych. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary przypomniał wówczas w rozmowie z KAI, że biskupi absolutnie nie zgadzają się z ideą intronizacji Chrystusa na króla Polski.

"Dotychczasowe rozpoznanie pokazuje, że oprócz nurtów, z którymi nie można prowadzić dialogu ze względu na uporczywość trwania przy swoim - chodzi tu o ks. Kiersztyna i ks. Natanka - mamy trzy, które wymagają otwarcia się na nie i podjęcia duszpasterskiej troski" - powiedział KAI bp Czaja.

Wśród środowisk, z którymi dialog jest możliwy, biskup wymienił wówczas Ruch Intronizacji Serca Jezusowego prowadzony przez redemptorystę, o. Jana Mikruta, Rycerstwo Jezusa Chrystusa Króla i krąg będący dziedzictwem działania księży Natanka i Kiersztyna w środowiskach polonijnych. Bp Czaja zaznaczył jednocześnie, że w tych ostatnich środowiskach nie wszyscy są skłonni do współpracy z Episkopatem.

Ks. Tadeusz Kiersztyn zginął w wypadku samochodowym w sierpniu br.

W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwijają się równolegle - choć mają wspólną inspirację - dwie odrębne inicjatywy: intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i intronizacji Jezusa na Króla Polski.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (23)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 02:19:42 | 2014-08-17
Może i nie wystarczy, najwyraźniej komuś to jednak baaardzo przeszkadza.

Oceń 1 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chcacy 23:37:38 | 2014-08-16
Tu jest odpowiedź na główne zarzuty wobec Intronizacji: https://www.youtube.com/watch?v=443cxcyQrEo

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~stan 23:46:08 | 2012-11-23
 Żle się stało, że ten list się ukazał, ale może jednak będzie jakaś korekta. Przecież teologowie nie powinni siedzieć cicho, kiedy List zaciemnia ideę Kólowania Chrystusa. Kólestwo Chrystusa nie jest "na modłę" królestw ziemskich, ale jest rzeczywistym panowaniem Boga przez ludzkie dusze i sumienia. Dopiero wyznanie wiary w Chrystusa jako Króla (taki jest sens intronizacji) odbierze diabłu, jako księciu tego świata, panowanie nad człowiekiem. A wyznanie wiary zawsze jest osobiste i publiczne. Źle się stało, że ten list w takiej formie wyszedł. Wnioski duszpasterskie, to najmniej przemyślana część Listu. 

Oceń 1 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Luke 22:28:01 | 2012-11-23
 Christus vincit Christus regnat Christus imperat
Chrystus zwyciężył Chrystus króluje Chrystus rządzi

I nic tego nie zmieni. Intronizacja jest niczym innym niż oficjalnym uznaniem tego faktu na poziomie państwa.

Oceń 1 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Portugalczyk 21:00:42 | 2012-11-23
Nie wiem czy Maryi w Fatimie o to chodziło, o czym mowią biskupi.

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dziecko Boże 20:06:29 | 2012-11-23
kolejny raz nie rozumiem dlaczego biskupi mówią nie. Najpierw krzyż nie był ich,teraz absolutnie nie dla idei Chrystusa króla. Zrozumiałbym, że forma mogłaby nie odpowiadać, ale publiczne wyznanie i oddanie państwa pod panowanie Jezusa w żadnym wypadku nie powinna wzbudzać zastrzeżeń..i


PUBLICZNE oddanie pod władanie Pana Jezusa odbywa się na każdej Mszy św:

"Ojcze nieskończenie dobry, pokornie Cię błagamy przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana, abyś przyjął i pobłogosławił + te święte dary ofiarne. 
Składamy je Tobie przede wszystkim za Twój święty Kościół powszechny, razem z Twoim sługą, naszym papieżem N. * i naszym biskupem N. * oraz wszystkimi, którzy wiernie strzegą wiary katolickiej i apostolskiej. Obdarz swój Kościół pokojem i jednością, otaczaj opieką i rządź nim na całej ziemi.
(I Modlitwa Eucharystyczna)

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jacek 19:26:07 | 2012-11-23
kolejny raz nie rozumiem dlaczego biskupi mówią nie. Najpierw krzyż nie był ich,teraz absolutnie nie dla idei Chrystusa króla. Zrozumiałbym, że forma mogłaby nie odpowiadać, ale publiczne wyznanie i oddanie państwa pod panowanie Jezusa w żadnym wypadku nie powinna wzbudzać zastrzeżeń. Królestwo Boże nie jest z tego świata, ale to my mamy realizować to by przenikało wszystkie struktury rzeczywistości ziemskich. Niech żyje Chrystus Król Polski

Oceń 1 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~k8gta 19:02:47 | 2012-11-23
A kto mówi, że jak się obwoła Chrystusa Królem to wszystkie problemy znikną???? Próbuje nam się wmówić, że Ci którzy chcą Chrystusa za króla myslą magicznie. 
Chcemy uznać Jezusa za króla i zdetronizować szatana, który wpanoszył się na tron i zrobił z ludzi bezmyślne maszynki do pieniędzy, robiące karierę po trupach, zachłannych, kupujących więcej i więcej i więcej...nie mających czasu dla Boga.

Oddając tron Chrystusowi chcemy oddać mu swoją wolną wolę, aby on zrobił z nią co chce. Wsłuchując się tylko w wolę Boga można być szczęśliwym, mimo kłopotów. Kłopoty czasem są bardzo potrzebne - mo szlifują nasz charakter. Bóg wie co dla nas najlepsze.
Szkoda, że biskupi wywracają kota ogonem, wyrywają słowa Biblii z kontekstu i wciskają swe trony w miejsce tabernakulum. Ale wierzę, że obmodlimy Polskę i Chrystus zostanie ogłoszony królem. Christus vincit, Christus regnat, Christus, Christus ímperat!:)   

Oceń 4 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Któż jak BÓG ! 18:28:22 | 2012-11-23
czy rząd sejm prezydent media i TVN uchroni nas ????

Od wojny, nędzy i od głodu, Sponiewieranej krwi narodu,
Od łez wylanych obłąkanie  Uchroń nas, Panie.

Od niepewności każdej nocy, Od rozpaczliwej rąk niemocy,
Od lęku przed tym, co nastanie, Uchroń nas, Panie.

Od bomb, granatów i pożogi, I gorszej jeszcze w sercu trwogi,
Od trwogi strasznej jak konanie Uchroń nas, Panie.

Od rezygnacji w dobie klęski, Lecz i od pychy w dzień zwycięski,
Od krzywd — lecz i od zemsty za nie Uchroń nas, Panie.

Uchroń od zła i nienawiści, Niechaj się odwet nasz nie ziści.
Na przebaczenie im przeczyste Wlej w nas moc, Chryste!
Królu nasz i Władco !

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jak można tak zbywać ? 16:36:51 | 2012-11-23
Królowanie Jego, musi być w sercach ludzi a nie na papierze.

niestety wśród obecnego rządu nie widać tego nie słychać nie czuć,
wręcz odwrotnie i to znacząco odwrotnie.
To premierowi i prezydentowi, a nawet Palikotowi oddają cześć należną Chrystusowi Królowi a w miejsce dekalogu propagują i wciskają przez antychrześcijańskie media antydekalog.

Oceń 1 3 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook