"Młodzież odnowiła ewangelicki cmentarz"

Zniszczony i zaniedbany cmentarz ewangelicki w Białasach w diecezji płockiej odnowiła młodzież z okolic Sierpca, skupiona w Nieformalnej Grupie Historycznej "Ultima Thule" i Nieformalnej Grupie "Tak Trzeba". Prace renowacyjne odbywały się w ramach projektu"Przyszłość - przeszłości", dotyczącego ochrony dziedzictwa kulturowego na Mazowszu.

 

Cmentarz ewangelicki w Białasach jest jednym z trzech w okolicach Sierpca, który zachował się do współczesności. Miejsce to było jednak zdewastowane i nieuporządkowane, a nagrobki zniszczone. Zaniedbanym terenem zajęła się młodzież, pochodząca z Sierpca i okolic, skupiona m.in. w Nieformalnej Grupie Historycznej "Ultima Thule i Nieformalnej Grupie "Tak Trzeba". 
 
 Prace realizowane w ramach projektu "Przyszłość - przeszłości" rozpoczęły się na początku sierpnia tego roku. Udało się oczyścić i oznakować teren, zbudować nowe ogrodzenie, przeprowadzić inwentaryzację nagrobków oraz odnowić kilkanaście z nich. Pracom renowacyjnym towarzyszyły badania socjologiczne, pozwalające uchwycić relacje polsko-niemieckie na tym terenie.
 
 "Cmentarz ewangelicki w Białasach stanowi o historii polskich i niemieckich sąsiadów, którzy w XIX i XX wieku wspólnie mieszkali w Białasach i okolicznych wsiach. Dzięki naszej pracy przywrócona została pamięć o ewangelickich sąsiadach, ich kulturze i dziejach. Naprawiając błędy ludzi, którzy przed laty równali z ziemią święte miejsce spoczynku zmarłych, przywracamy im należną pamięć" - tłumaczy Tomasz Kowalski, student III roku Wydziału Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, założyciel Nieformalnej Grupy Historycznej "Ultima Thule". 
 
 Na odnowionym cmentarzu w Białasach odprawiono nabożeństwo ekumeniczne. Ponadto o wykonanych pracach można przeczytać w publikacji pod redakcją Tomasza Kowalskiego pt. "Przyszłość - przeszłości" oraz wystawa fotograficzna, dokumentująca prace w Białasach, prezentowana w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie koło Białasów. 
 
 Środki na renowację cmentarza w Białasach pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W realizację projektu poza wymienionymi grupami włączyli się także: członkowie stowarzyszenia "Tradytor" z Płocka, harcerze z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie, grupa dorosłych wolontariuszy, parafia ewangelicko-augsurska w Płocku, grupa pracowników Urzędu Gminy w Szczutowie.
 
 
Wspomóż Nas
Tagi: cmentarz

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?