Eurodeputowani będą bronić wolności religijnej?

Eurodeputowani będą bronić wolności religijnej?
kard. Peter Turkson (fot. Haiducul / Wikimeda Commons / CC BY 3.0)
KAI / pz

O aktywne zaangażowanie w obronę wolności religijnej zaapelował wczoraj wieczorem do członków Parlamentu Europejskiego w Strasburgu kard. Peter Turkson. Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et pax" był gościem paneuropejskiej grupy roboczej zajmującej się monitorowaniem przestrzegania wolności religijnej i dyskryminacją chrześcijan w świecie.

Kard. Turkson zaznaczył, że zaangażowanie parlamentarzystów europejskich w obronę wolności religijnej wynika z chrześcijańskich korzeni Europy, zaś obrona podstawowych praw i wolności, w tym wolności religijnej odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym. W swoim wystąpieniu gość z Watykanu poruszył cztery kwestie: rozwój praw człowieka, jak Kościół katolicki pojmuje prawa człowieka oraz wolność religijną, odpowiedzialność instytucji politycznych za zapewnienie wolności religijnej oraz obronę i krzewienie wolności religijnej w świecie. Stwierdził, iż wolność religijna jest kwestią sprawiedliwości oraz że jest ona powiązana z rozwojem niezbywalnych praw człowieka.

DEON.PL POLECA




Przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et pax" odniósł się do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz dokumentów II Soboru Watykańskiego. Zaznaczył, iż wolność religijna i swoboda kultu są prawami każdego człowieka i wszędzie muszą być respektowane. Nikt nie może innych tych praw pozbawiać. Nie zależą one od ustaw, głosowań czy zyskanego konsensusu, gdyż są prawami podstawowymi stanowiącymi część kodu genetycznego istoty ludzkiej. Są ważniejsze niż jakiekolwiek ludzkie instytucje. Następnie pochodzący z Ghany purpurat wskazał na szereg przypadków łamania wolności religijnej w świecie. Zaznaczył, że jej przestrzeganie jest niezbędnym warunkiem budowania pokoju.

Kard. Turkson zaapelował o dialog i wzajemny szacunek między religiami oraz dialog między religiami a instytucjami politycznymi, jak wskazuje między innymi Traktat Lizboński. Zaznaczył ponadto, iż obecność chrześcijan na arenie publicznej musi być rozumiana jako ich wkład w budowę dobra wspólnego z korzyścią dla każdego człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Eurodeputowani będą bronić wolności religijnej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.