Warszaty naprotechnologii w Licheniu

KAI / drr

Na warsztaty dla instruktorów CrMS oraz konsultantów medycznych NaProTECHNOLOGY odbywające się w dniach 16-18 listopada przy sanktuarium maryjnym w Licheniu przyjechali lekarze m.in. z Warszawy, Szczecina, Tarnowa, Lublina, Krakowa czy Białegostoku. Byli wśród nich medycy na co dzień zajmujący się tematyką naturalnego planowania rodziny przy użyciu narzędzi i metod proponowanych przez Creighton Model, na którym bazuje NaProTechnologia.

Licheńskie warsztaty to propozycja doskonalenia zawodowego dla instruktorów CrMS (Creighton Model System) oraz konsultantów medycznych NaProTECHNOLOGY. - Te warsztaty mają służyć doskonaleniu zawodowemu oraz wymianie doświadczeń. Jest to niezwykle istotny element kształtowania integralności środowiska, jak i podnoszenia kwalifikacji zawodowych instruktorów i lekarzy. Wzajemna wymiana informacji pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów personalnych, a także pozwoli stworzyć ramy dla zintegrowanego systemu pomocy ludziom doświadczającym kłopotów z płodnością - powiedział ks. Piotr Kieniewicz, marianin, wicedyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym (LCPRiOU).

W warsztatach brali udział zarówno stażyści, jak i osoby po zakończeniu certyfikacji. Jedną z takich osób jest Agnieszka Juszczyk z Tarnowa. Jak wyjaśniła, Creighton Model, na którym opiera się NaProTechnologia, to doskonałe narzędzie diagnostyczne. "Jest to wystandaryzowana metoda obserwacji według Bilingsów, tzn. jest to jedna z naturalnych metod rozpoznawania płodności polegająca na obserwowaniu różnych biologicznych markerów płodności, głównie śluzu szyjkowego. Na tej podstawie dowiadujemy się nie tylko o okresach płodności i niepłodności, ale także czerpiemy informacje na temat zaburzeń oraz ich przyczyn - dodała.

Dla dr. Piotra Klimasa, ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności, na co dzień pracującego w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym św. Rodziny w Warszawie, takie spotkania są niezwykle ważne zarówno pod kątem szkoleniowym, jak i dla integracji bądź co bądź niezbyt jeszcze licznego środowiska NaProTecchnology w Polsce. - To szkolenie ma kilka funkcji: ma na celu podnoszenie własnych umiejętności, rozwiązywanie problemów i dzielenie się własnym doświadczeniem, jak i zdobywanie wiedzy, jak radzić sobie z różnymi problemami - mówił.

DEON.PL POLECA

W programie znalazły się zarówno spotkania poszczególnych grup (konsultantów i instruktorów), jak i analizy wybranych przypadków (case studies), wykłady i dyskusje z zakresu etyki zawodowej, oraz dyskusje nad dalszymi formami współpracy i doskonalenia zawodowego.

Oprócz zajęć warsztatowych uczestnicy spotkania mieli czas na wspólną oraz indywidualną modlitwę. Zwiedzili także licheńskie sanktuarium spacerując urokliwymi alejkami.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, w ramach którego od 2010 roku funkcjonuje NaProTechnologia - Poradnia Wsparcia Płodności oraz FertilityCare Centers of Poland oraz organizację zrzeszająca instruktorów CrMS.

CrMS, czyli The Creighton Model FertilityCareTM System, jest naturalnym, standaryzowanym sposobem rozpoznawania płodności. Standaryzacja daje pewność, że prowadzone obserwacje są dokładne i rzetelne. The Creighton Model FertilityCare™ System może być używany zarówno przy staraniach o dziecko, jak i w celu odłożenia poczęcia. W systemie tym płodność traktowana jest jako wyraz zdrowia, a nie jak choroba czy inna dolegliwość. Tak więc CrMS jest podstawowym narzędziem diagnostycznym NaProTECHNOLOGII, z powodzeniem wykorzystywanym także do monitorowania i podtrzymywania zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego kobiety.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Warszaty naprotechnologii w Licheniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.