Szpital jako miejsce ewangelizacji

Radio Watykańskie
(fot. sxc.hu)

W Watykanie rozpoczęła się dziś konferencja "Szpital, miejsce ewangelizacji: misja ludzka i duchowa". W trzydniowych obradach w auli synodalnej biorą udział dyrektorzy szpitali, lekarze, pielęgniarki, wolontariusze i duchowni.

 

Konferencję organizuje Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jej przewodniczący abp Zygmunt Zimowski zwraca uwagę, że zwiększa się rozdźwięk między osiągnięciami technicznymi w medycynie a szacunkiem okazywanym pacjentom. W związku z kryzysem gospodarczym dostęp do usług medycznych jest ograniczany, a szpitale zaczynają działać jak przedsiębiorstwa. Szpitalni kapelani stoją dziś przed wyzwaniem ochrony godności i życia pacjentów, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie mają wypełniać swoją misję apostolską.

 

- Szpital jest miejscem, gdzie niebo spotyka się z ziemią - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Zimowski. - Pacjenci, którzy w ciągu swojego życia odeszli od Chrystusa, mają wielką okazję do zastanowienia się nad sensem życia ludzkiego. Wielką rolę odgrywa w tym kapelan szpitalny, a także zespoły duszpasterskie. Powinni oni być taką «kroplą oleju», żeby otworzyć ludzkie serce, nieraz zardzewiałe na to, co Boże i piękne. A potem kapłan przychodzi w wymiarze sakramentalnym. Można nazwać szpital «świątynią człowieczeństwa». Tam ludzie się spotykają niezależnie od kultury, statusu społecznego, religii. Mają okazję, by w tej «świątyni» widzieć wielką misję Kościoła".

 

Na konferencję jest zgłoszonych ponad 700 osób z 65 krajów, z pięciu kontynentów. "Dzięki temu będziemy mieć kontakt z Kościołami lokalnymi - zaznaczył abp Zimowski. - Każdy z tych Kościołów ma trochę inne problemy w wymiarze duszpasterstwa ludzi chorych".

 

Wyrazem troski o godność życia ludzkiego będzie aktualizacja Karty Pracowników Służby Zdrowia o nowe zagadnienia bioetyczne, którą abp Zimowski zapowiedział na przyszły rok.

 

Wśród uczestników konferencji jest także dwoje Polaków: wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł oraz szefowa Fundacji "Lubię Pomagać" Anna Janowicz.

 

W sobotę uczestnicy konferencji spotkają się w auli Pawła VI z Papieżem.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?