Obraduje watykańska dykasteria ekumeniczna

Radio Watykańskie

Wyzwanie, jakie stanowi nowa ewangelizacja, wymaga od Kościoła dalszych wysiłków na rzecz pełnej jedności chrześcijan. To stwierdzenie Benedykta XVI z homilii na nieszporach uroczystości śś. Piotra i Pawła w 2010 r. przypomniał wczoraj przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na rozpoczęcie sesji plenarnej tej dykasterii.

 

Tematem trwających do piątku 16 listopada obrad jest "Znaczenie ekumenizmu dla nowej ewangelizacji". Kard. Kurt Koch zwrócił uwagę na konieczność jedności, by głoszenie Ewangelii było wiarygodne. To właśnie zdanie sobie z tego sprawy na konferencji misyjnej w Edynburgu dało przed stu laty, w 1910 r., początek ruchowi ekumenicznemu XX wieku.

Sekularyzacja jest konsekwencją podziału chrześcijaństwa na Zachodzie spowodowanego 500 lat temu przez reformację. Rozbicie jedności wyznawców Chrystusa i powstanie różnych Kościołów ewangelickich nie było jej sukcesem, ale niepowodzeniem, i to nie tylko z katolickiego punktu widzenia. Tak również uważa protestancki ekumenista, niemiecki teolog Wolfhart Pannenberg (ur. w 1928 r. w Szczecinie) - przypomniał szwajcarski purpurat.

Mówiąc o nowych wyzwaniach ekumenizmu, kard. Koch zwrócił uwagę, że aktualne w jego poprzedniej fazie hasło "Wiara dzieli, a działanie jednoczy" uległo odwróceniu. Dziś dzieli przede wszystkim etyka, a jednoczy wiara. Dopóki Kościoły nie będą mówić jednym głosem o wielkich problemach etycznych naszych czasów, szkodzić to będzie wiarygodności nowej ewangelizacji - stwierdził szef ekumenicznej dykasterii. Wskazał też na ewangelizacyjne znaczenie "ekumenizmu męczenników". Świadków wiary, niezależnie od podziałów, mają wszystkie Kościoły i Wspólnoty chrześcijańskie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Dawid Gospodarek 01:52:45 | 2012-11-14
 "kard. Koch zwrócił uwagę, że aktualne w jego poprzedniej fazie hasło "Wiara dzieli, a działanie jednoczy" uległo odwróceniu. Dziś dzieli przede wszystkim etyka, a jednoczy wiara. Dopóki Kościoły nie będą mówić jednym głosem o wielkich problemach etycznych naszych czasów, szkodzić to będzie wiarygodności nowej ewangelizacji"

Smutne, ale te słowa odnieść można nie tylko do sytuacji międzykonfesyjnej, ale też wewnątrzkatolickiej. 
Nie trzeba patrzeć aż na braci odłaczonych, żeby zobaczyć chrześcijan popierających aborcję, antykoncepcję, homoseksualizm, rozwody, wolne związki, a nawet rozmijających się z nauczaniem Kościoła doktrynalnie, np. zwolenników ordynacji kobiet czy róznych form apokatastazy... 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 20:15:40 | 2012-11-13
 A moze by się tak otworzyć ekumenicznie na lefebrystów? Etycznie są chyba blisko?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?