Bp Regmunt: czym jest dla mnie ojczyzna

"Święto Niepodległości Polski zobowiązuje do stawiania sobie pytań czym dla mnie jest dziś ojczyzna, jak przyczyniam się do tego, żeby była wolna, czy przeciwko niej nie występuję?" - mówił bp Stefan Regmunt podczas Mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim.

 

W uroczystości wzięli biorą przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą lubuskim Marcinem Jabłońskim, parlamentarzyści, władze miejskie i służby mundurowe, żołnierze AK, harcerze i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Bp Regmunt zwrócił uwagę, że święto niepodległości ma pełnić rolę edukacyjną młodego pokolenia, a starszym powinno przypominać bohaterów, fakty, okoliczności i miejsca związane z trudem odzyskania wolności. "Chcemy, aby to święto nieustannie przybliżało nam prawdę o tamtych wysiłkach podejmowanych dla odzyskania upragnionej wolności utraconej na lata, a przeżywanej w różnych zaborach. Chcemy, aby to święto przypominało nam cenę jaką trzeba było zapłacić, aby tę wolność przywrócić".

Mamy przekazywać młodemu pokoleniu prawdę, która stanęła u podstaw tego, że dzisiaj możemy inaczej żyć i stwarzać warunki dla rozwoju tego, co jest naszym najwspanialszym domem. To święto, obok wymiaru patriotycznego, zawsze miało wymiar religijny - przypomniał biskup.

Aby być prawdziwym patriotą, potrzeba wsparcia duchowego
, dlatego ogarniamy modlitwą wszystkich tych, którzy noszą szlachetne cele, wypraszamy pomyślność dla tych, którzy nami rządzą i stanowią prawo. "Niech ta uroczystość nas jednoczy i pobudzi do znalezienia sposobów, aby w pokojowy i dojrzały sposób eliminować to, co jest złe" - apelował bp Regmunt.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Wolności.

O godzinie 16:00 w gorzowskiej katedrze wystąpi chór polonijny Cantus Cordis.

W obchody Święta Niepodległości zaangażował się gorzowski obwód Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pod patronatem honorowym Wojewody Lubuskiego harcerze zorganizowali Tydzień Patriotyczny, którego celem było zainspirowanie do patriotyzmu wobec ojczyzny.

W ramach Tygodnia Patriotyzmu zorganizowany został konkurs plastyczny oraz happening. Na murze przy ul. Podmiejskiej powstał patriotyczny mural. W centrum miasta stanęły specjalne plansze, na których wypisane są patriotyczne hasła.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?