Merkel: chrześcijanie najbardziej prześladowani

(fot. EPA/DANIEL REINHARDT)

Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie - przypomniała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

 

Podczas wczorajszego wystąpienia na synodzie Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD), odbywającego się w Timmendorfer Strand, koło Lubeki, szefowa niemieckiego rządu wyraziła nadzieję, że z okazji zbliżającego się Jubileuszu Reformacji 2017 i związanym z nim "Dekadą Lutra" Kościół ewangelicki zdynamizuje swoje "misyjne działania". - Nie jest czymś bez znaczenia, czy w społeczeństwie mamy do czynienia ze zrozumieniem dla podstaw chrześcijańskiej wiary - powiedziała Merkel.

 

- Państwu została nałożona światopoglądowa neutralność, ale Republika Federalna Niemiec nie została założona jako laicka, a preambuła Ustawy Zasadniczej nie bez przyczyny rozpoczyna się zdaniem: "Naród niemiecki świadomy swej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi" - przypomniała kanclerz.

Merkel wyraziła nadzieję, że dzięki obchodom jubileuszowym "dotrze do ludzi coś z Reformacji, którzy o duchu Reformacji od dawna nic nie słyszeli". Zadaniem Kościołów jest przekazywanie wartości, a ich "urząd strażnika" jest dla społeczeństwa niezastąpowalny. - Dlatego jest czymś bardzo ważnym, aby uroczystości związane z Jubileuszem Reformacji dały impuls dla edukacji religijnej, historycznej i społecznej, który dotrze również do tych, którzy nie przyznają się do żadnej religii - powiedziała Merkel.

Zdaniem kanclerz Kościoły ewangelickie muszą pamiętać o współpracy ekumenicznej. - Już samo pojęcie `jubileusz` jest doskonałą okazją do dyskusji. W zsekularyzowanym świecie powinniśmy na pierwszy plan wysunąć to, co wspólne dla Kościołów chrześcijańskich - powiedziała Merkel i nawiązała do prześladowań chrześcijan na świecie. - Obecnie żyjemy na świecie, który jest nieskończenie daleki od rzeczywistego uznania i przestrzegania globalnie uznanego prawa człowieka jakim jest wolność religijna. Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie - podkreśliła kanclerz. Przypomniała, że niemiecki rząd zdecydował uczynić walkę z prześladowaniami ludzi z powodów religijnych, w tym z chrześcijanami jednym z ważnych elementów swej polityki zagranicznej.

Merkel z wielkim uznaniem wyraziła się o zaangażowaniu Kościołów w ochronę klimatu, w pomoc krajom rozwijającym się i jedności Europy. - Również Unia Europejska żyje na fundamencie, który bez chrześcijaństwa byłby nie do pomyślenia - powiedziała kanclerz Niemiec i dodała: "Dobrze, że Kościoły przypominają nam o jedności Europy".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:36:15 | 2012-11-06
 Jeżeli Kościoły są zaangażowane w ochronę klimatu, to oznacza, że zaangażowały się one w bezczelne kłamstwo i hucpę, które mają na celu wymusznie płacenia ogromnych pieniędzy krajom bogatym przez biedne, za nikomu niepotrzebne urządzenia, które rzekomo pozwalają chronić klimat.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 15:34:36 | 2012-11-06
Cud Panie,cud. Europa się budzi.Gdyby tak jeszcze zadbała o wszystkich ludzi ,nie wyróżniając za cielesność.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook