Jerozolima modli się za Polskę

We środę 14 kwietnia w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem międzynarodowa wspólnota katolicka Ziemi Świętej modliła się podczas Eucharystii we franciszkańskim kościele Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie. Mszę pod przewodnictwem kustosza Ziemi Świętej koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Świątynię wypełnili nie tylko Polacy, ale również księża i siostry zakonne z innych krajów. Współczucie i solidarność z Polakami wyrazili ponadto lokalni chrześcijanie, żydzi i muzułmanie.

 

W modlitwie za tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę Marię oraz pozostałych członków prezydenckiej delegacji na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej wziął udział również abp Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy, oraz polscy przedstawiciele dyplomatyczni na czele z Agnieszką Magdziak-Miszewską, ambasador RP w Izraelu.

 

„Modlitwa międzynarodowej wspólnoty – powiedział o. Kustosz – jest wyrazem jedności w żałobie i cierpieniu z całym narodem polskim, który przeżywa trudne doświadczenie po tragicznej śmierci tylu światłych synów i córek. Jako chrześcijanie – dodał – musimy spojrzeć na tę tragedię w świetle Zmartwychwstania Chrystusa, którego pusty grób czcimy w Jerozolimie”.

 

W kazaniu o. Antoni Szlachta OFM porównał łzy Polaków do płaczu ewangelicznej matki z Naim, nad którą ulitował się Jezus, wskrzeszając jej jedynego syna.

 

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy wpisali się do księgi kondolencyjnej przywiezionej z polskiej ambasady w Tel Awiwie. W żałobnej Eucharystii wziął udział także Bogusław Ochodek, przedstawiciel RP przy Niezależnym Rządzie Autonomii Palestyńskiej z siedzibą w Ramallah.

 

Pierwszym aktem duchowej solidarności z Polakami była modlitwa w czasie Mszy w Niedzielę Bożego Miłosierdzia celebrowanej w kościele patriarchalnym w Jerozolimie. Abp Fouad Twal, który przewodniczył Eucharystii podkreślił, że tragedia narodu polskiego napawa smutkiem i stawia nas wobec miłosiernego Boga, któremu polecamy tragicznie zmarłych, ich rodziny oraz cały polski naród pogrążony w żałobie.

 

Tydzień żałoby narodowej wielu Rodaków spędza na pielgrzymce w Ziemi Świętej, modląc się za ofiary katastrofy i ich rodziny w różnych sanktuariach.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook