Niemcy: pierwsze podsumowania Synodu

Radio Watykańskie

Wstępne podsumowania Synodu ukazały się także w Niemczech. Zdaniem uczestników obrad był on okazją do potraktowania postępującej sekularyzacji, nie tylko w perspektywie zagrożeń, jakie ze sobą niesie, ale także jako wyzwania dla głoszenia Ewangelii.


Abp Robert Zollitsch powiedział, że "zobaczył na Synodzie Kościół słuchający i uczący się, który z nadzieją stawia czoła aktualnym wyzwaniom". Według przewodniczącego episkopatu zadaniem Kościoła w Niemczech będzie krzewienie wiary w pluralistycznym świecie w sposób nowy i nowym, zrozumiałym językiem oraz nowymi obrazami.

Abp Kolonii, kard. Joachim Meisner zaznaczył, że nowa ewangelizacja to przede wszystkim ewangelizacja samego siebie. Człowiek musi zacząć od siebie, by wiarę rozumieć i ją przekazywać.

Z kolei przewodniczący Komisji Pastoralnej w niemieckim episkopacie bp Franz-Josef Bode wymienił potrzebę "nowego spojrzenia na sakrament pokuty". Nowa ewangelizacja to przede wszystkim nawrócenie, stwierdził ordynariusz Osnabrück.

Tymczasem bp Franz-Peter Tebartz-van Elst nazwał dobiegający końca Synod "Małym Soborem", na którym można było doświadczyć braterskiej jedności z Ojcem Świętym i innymi biskupami. Przewodniczący Komisji ds. Rodziny powiedział, że niemiecki episkopat powinien nadal promować katechezę. "Niech stanie się ona szkołą wiary, modlitwy i wspólnoty. Jako biskupowi odpowiedzialnemu za rodziny zależy mi na lepszym duszpasterstwie rodzin, nowej kulturze modlitwy i kulturze wiary w rodzinach" - powiedział bp Tebartz-van Elst.

Dzień wcześniej świecki uczestnik Synodu, egzegeta prof. Thomas Söding, ocenę kończącego się Synodu zawarł w zapewnieniu, że Kościół katolicki nie koncentruje się na problemach Kościoła w Niemczech.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?