W niedzielę Światowy Dzień Misyjny

Do modlitwy różańcowej w intencji ewangelizacji zachęcają także inicjatywy w poszczególnych krajach. W Polsce jest to m.in. zainicjowana na Facebooku akcja „Róże Różańcowe – zobacz jak to działa”.

Całoroczna modlitwa różańcowa w intencji ewangelizacji świata oraz prośba o materialne wsparcie misjonarzy, także polskich, pracujących na wszystkich kontynentach - składają się na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny, który przypadnie w niedzielę 21 października.


Światowy Dzień Misyjny, nazywany też Niedzielą Misyjną, ustanowiony został w 1926 r. przez papieża Piusa XI. Obchodzony jest co roku w przedostatnią niedzielę października, w tym roku 21 października. Tego dnia katolicy na całym świecie w poczuciu solidarności otaczają modlitwą i wspomagają materialnie misyjne dzieło Kościoła.

 

Papież Benedykt XVI zwraca uwagę, że tegoroczne obchody Światowego Dnia Misyjnego mają szczególne znaczenie. "Upamiętnienie 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, otwarcie Roku Wiary i Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji potwierdzają wolę Kościoła angażowania się z większą uwagą i zapałem w ‘missio ad gentes’, aby Ewangelia dotarła aż na krańce ziemi" - czytamy w papieskim orędziu.

 

Z okazji rozpoczętego niedawno Roku Wiary sekretariat generalny Papieskich Dzieł Misyjnych i Kongregacja Ewangelizacji Narodów kierują do wiernych prośbę o całoroczną modlitwę różańcową w intencji ewangelizacji świata. - Październik - miesiąc różańcowy - to szczególny czas, aby o tej modlitwie przypomnieć - wyjaśnia ks. Tomasz Atłas. Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych zachęca do niej zwłaszcza osoby starsze i chore, dla których jest ona "niejednokrotnie codziennym towarzyszem".

 

Do modlitwy różańcowej w intencji ewangelizacji zachęcają także inicjatywy w poszczególnych krajach. W Polsce jest to m.in. zainicjowana na Facebooku akcja "Róże Różańcowe - zobacz jak to działa". Chodzi o założenie na tym serwisie społecznościowym grupy do 20 osób, z których każda codziennie odmawia jedną tajemnicę różańca. W ten sposób cała grupa odmawia codziennie cały różaniec.

 

Inspiracją do przeprowadzenia akcji jest obchodzona w tym roku 150. rocznica śmierci Pauliny Jaricot, założycielki Kół Żywego Różańca. Szczegóły na stronie www.facebook.com/rozerozancowe.

 

Modlitwa różańcowa odpowiada jednemu z dwóch najważniejszych wymiarów Światowego Dnia Misyjnego, jakim jest pomoc duchowa misjonarzom. Drugim wymiarem jest ich wsparcie materialne.

 

Ofiary składane na tacę w najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach świata, również w tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z zebranych środków utrzymywani są księża i katecheci pracujący na terenach misyjnych - zarówno misjonarze pochodzący z Europy (także z Polski), jak i miejscowi kapłani. Są to bardzo często tereny pierwszej ewangelizacji i to stamtąd pochodzą prośby (w formie konkretnych projektów) o pomoc finansową, kierowane do Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

 

W ub. roku ofiary zebrane w Polsce wyniosły (w przeliczeniu) 1 mln 139 tys. dol. Przeznaczono je na codzienne utrzymanie misji, w tym pracy katechetów, ewangelizację za pomocą środków audiowizualnych oraz projekty specjalne, głównie remonty kościołów, kaplicy i budynków parafialnych w czterech krajach: Gambii, Liberii, Sierra Leone i Indonezji.

 

Na całym świecie, w 93 krajach pracuje ok. 2,2 tys. polskich misjonarzy: świeckich, księży, zakonników i zakonnic.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 15:26:19 | 2012-10-20
Żeby każde dziecko miało mamę w zasięgu w wzroku, nie musiało pić płynu do naczyń,bo mu się butelka z napojem kojarzy, aby Windows służył tylko do mycia szklanych powierzchni,a prosty zabieg-bądź grzeczny,dostaniesz ciasteczko służył wychowawczej ewangelii. Niestety-0 ciastek i zabawek jest za dużo  i wtedy konieczny jest inny sposób-odźmy na spacer... oczadzieli. Żeby dobre misje znalazły się w zasięgu rękii.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 15:25:25 | 2012-10-20
Żeby każde dziecko miało mamę w zasięgu w wzroku, nie musiało pić płynu do naczyń,bo mu się butelka z napojem kojarzy, aby Windows służył tylko do mycia szklanych powierzchni,a prosty zabieg-bądź grzeczny,dostaniesz ciasteczko służył wychowawczej ewangelii. Niestety-0 ciastek i zabawek jest za dużo  i wtedy konieczny jest inny sposób-odźmy na spacer... oczadzieli.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook