Ewangelizacja Krakowa na stadionie Cracovii

(fot. magro_kr / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

Ewangelizacja Krakowa rozpoczęła się dziś na stadionie piłkarskim Cracovii. Wydarzenie pod hasłem "Bliżej, Mocniej, Więcej" potrwa trzy dni. Dzisiejsze spotkanie ma charakter ekumeniczny i odbywa się z udziałem przedstawicieli Kościoła katolickiego, luterańskiego i prawosławnego.

 

W trakcie piątkowego spotkania przedstawiciele Kościoła katolickiego, luterańskiego i prawosławnego wniosą uroczyście Pismo Święte. Towarzyszyć im będzie prezes Hospicjum św. Łazarza Jolanta Stokłosa. Następnie przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich przeczytają fragment Pisma Świętego mówiący o spotkaniu Jezusa z Nikodemem. Tekst otrzymali wszyscy uczestnicy ewangelizacji. Podczas spotkania zbierane są środki na Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

W piątek i sobotę na stadionie Cracovii zaplanowano m.in. wspólne modlitwy w różnych intencjach, czytanie Ewangelii, modlitwę za Kraków, dzielenie się świadectwami, koncerty.

Zdaniem bp. Grzegorza Rysia, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, ewangelizacja Krakowa jest ściśle związana z wiarą, a nie sprowadzona do koncertu, czy show. Przygotowania do tego wydarzenia trwały blisko rok, a w pracę zaangażowało się ok. 3 tys. osób z pięćdziesięciu wspólnot katolickich.

"Ewangelizacja Krakowa stanowi głębokie myślenie o wierze" - podkreśla bp Ryś. "Podejmujemy się tej ewangelizacji w rozeznaniu tego, czym żyje Kościół. Nie ma wątpliwości, że Duch Święty prowadzi Kościół ku temu wymiarowi ewangelizacji, który ostatni dwaj papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI nazwali nową ewangelizacją, czyli docieraniem do tych, którzy są ochrzczeni, a z wielu powodów nie są obecni w Kościele" - uważa bp Ryś.

"Chcemy się dzielić własnym doświadczeniem Boga, pokazywać jak dalece to doświadczenie jest budujące, czyli że wszystko można na tym oprzeć. Nowa Ewangelizacja jest tym fragmentem działań Kościoła, które są skierowane do ochrzczonych, którzy porzucili praktyki" - dodaje krakowski biskup pomocniczy.

Organizatorzy nie chcą poprzestać tylko na tym jednym wydarzeniu. Od listopada w poszczególnych parafiach organizowane będą wydarzenia, m. in. kursy i katechezy, głównie dla tych osób, które "przebudziły się" w trakcie ewangelizacji Krakowa. "Kościół rozeznaje swoją misję i idzie do tych, którzy są ochrzczeni, ale nie ma ich w naszej wspólnocie Kościoła. Jeżeli ktoś ma w sobie wiarę, to się nią dzieli" - zaznacza biskup.

Wieczorem, około godz. 21.00 uczestnicy spotkania przejdą na Rynek Główny, aby tam ewangelizować i zachęcać mieszkańców Krakowa do włączenia się w to wydarzenie. Zwieńczeniem ewangelizacji miasta będzie Msza św., którą w łagiewnickim sanktuarium odprawi w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Ekumenista 09:55:45 | 2012-10-20
 Dlaczego nie zostali zaproszone inne wyznania chrześcijański, a tylko prawosławni i luteranie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?