Senat RP uczcił uchwałą bł. Karolinę Kózkównę

Senat RP podjął dziś uchwałę w sprawie uczczenia bł. Karoliny Kózkówny, zamordowanej w 1914 r. męczennicy, patronki ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych. Uchwałę rozpatrywano z okazji obchodzonej w tym roku 25. rocznicy beatyfikacji męczennicy.

 

Projekt uchwały wniosła senator Helena Hatka. Czytamy w niej, że Senat RP z okazji obchodzonej w tym roku 25. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny powinien złożyć "hołd pierwszej Polce męczennicy" oraz uznać za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej "o tej młodej dziewczynie z niedalekiej przeszłości, której postać zasługuje na szczególną uwagę i może być wzorcem do naśladowania dla współczesnych".

 

W projekcie zaznaczono m.in., że mimo młodego wieku bł. Karolina prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego, należała do stowarzyszeń młodzieżowych, troszczyła się m.in. o rozwój intelektualny i duchowych swoich rówieśników, organizując dla nich zajęcia i pomagając w miejscowej bibliotece. - Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę - podkreślono w uchwale.

 

O przyjęcie projektu uchwały zaapelowała jego sprawozdawczyni, senator Helena Hatka. - Jestem przekonana o tym, że nam wszystkim zależy na tym, by młodzi ludzie wzorowali się na ludziach wartościowych - mówiła podczas debaty nad uchwałą.

Za podjęciem uchwały głosowało 80 senatorów, 2 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

 

Z okazji 25. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny w holu Senatu RP otwarto dziś także wystawę pt. "Z przeszłości w przyszłość" poświęconą błogosławionej. Ekspozycja składa się z 20 fotogramów autorstwa znanego fotografika Bogusława Świtały. Fotografie były publikowane w wydawnictwie albumowym. Prezentują m.in. miejsca pamięci poświęcone Karolinie, przedmioty, które używała oraz chronologię jej życia, męczeństwa i kultu.

 

Za przyjęcie uchwały ponad podziałami politycznymi dziękował podczas otwarcia wystawy ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. - Wielkość senatorów wyraziła się w tym, że zagłosowali za uchwałą, która nie jest sprawą polityczną, ale dotyczy wartości właściwych wszystkim ludziom. Senat zwykle podejmuje wielkie uchwały dotyczące całego państwa, a tu potrafił dostrzec małego człowieka, niezauważanego przez media i wielkich tego świata - powiedział KAI ks. Szostak.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~gelsomina 15:13:15 | 2012-10-18
Brawo!!!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomaszz 13:35:31 | 2012-10-18
Dziękuję senatorom i wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook