Nasilenie prześladowań chrześcijan w Azji

(fot. sxc.hu)

W minionym roku dochodziło do nasilenia prześladowań chrześcijan w Azji - poinformowano wczoraj w Rzymie, podczas prezentacji najnowszego raportu na temat przestrzegania wolności religijnej w świecie, przygotowanego przez papieskie dzieło "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

 

Raport podkreśla szczególnie dramatyczną sytuację chrześcijan w Pakistanie, gdzie doszło między innymi do zabójstwa dwóch czołowych polityków, gubernatora Pendżabu, Salmana Taseera i ministra ds. mniejszości Shahbaza Bhattiego, przeciwstawiających się kontrowersyjnej "ustawie o bluźnierstwie".

W Chinach wskazano na "straszliwe pogwałcenia wolności religijnej" (chodzi o mieszanie się władz w wewnętrzne sprawy Kościoła, w tym nominacje biskupie), zaś przykład z tego promowania tzw. "grup patriotycznych" i przeciwstawiania ich Kościołowi usiłowały naśladować władze Wietnamu.

Niewielkie postępy odnotowano w Birmie, zaś w odniesieniu do Korei Północnej wyrażono ubolewanie z powodu nadal trwającego straszliwego prześladowania chrześcijan. W Indiach nasiliło się narzucanie ustawodawstwa zaprzeczającego możliwości zmiany wiary, czemu towarzyszyło wzmożenie ataków na mniejszości religijne. Zdaniem sekretarza generalnego Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan, Johna Dayala w jego ojczyźnie nasila się ekstremizm hinduski, będący reakcją na tzw. "zagrożenie islamskie". Jednocześnie władze zaprzeczają, jakoby w tym kraju miała miejsce przemoc wobec mniejszości. Do ataków muzułmanów na chrześcijan dochodzi także w południowej części Filipin - największego kraju katolickiego w Azji. Jednym z nielicznych punktów jasnych jest Tajlandia, gdzie Pomoc Kościołowi w Potrzebie" odnotowała postępy w dialogu międzyreligijnym.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kinga 07:51:13 | 2012-10-18
Czy RM i TV Trwam mówią o prześladowaniu chrześcijan w Azji ?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook