Papież: Młodzi Europejczycy czują głód Boga

Radio Watykańskie
(fot. escapedtowisconsin / flickr.com)

Benedykt XVI nie wątpi w przyszłość chrześcijaństwa na naszym kontynencie. "Jest ono prawdziwe, a prawda zawsze ma przyszłość" - powiedział Papież w wywiadzie, którego udzielił watykańskiej telewizji. Został on przeprowadzony na potrzeby filmu "Dzwony Europy", który podejmuje refleksję nad chrześcijaństwem na Starym Kontynencie.

 

Obok Papieża wypowiadają się na ten temat prawosławni patriarchowie Bartłomiej i Cyryl, zwierzchnik anglikanów abp Rowan Williams i były przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Niemczech bp Wolfgang Huber. Film został zaprezentowany wczoraj wieczorem, na zakończenie popołudniowej kongregacji generalnej Synodu Biskupów.

 

Zdaniem Benedykta XVI nadzieja na wiosnę chrześcijaństwa w Europie ma silne podstawy. Leżą one przede wszystkim w ludzkim sercu, w które jest wpisane pragnienie Boga. - Oczywiście, na pewien czas można zapomnieć o Bogu, abstrahować od Niego, zajmować się czymś innym, ale Bóg nigdy nie zanika - mówi Papież, zapewniając, że również dziś serce człowieka jest niespokojne, dopóki nie spocznie w Bogu.

 

- Drugi motyw mojej nadziei - powiedział Benedykt XVI - wynika z faktu, że Ewangelia Jezusa Chrystusa jest po prostu prawdziwa. A prawda się nie starzeje. Również o prawdzie można na jakiś czas zapomnieć, ale ona nie zanika. Papież przypomniał, że kiedyś liczyły się ideologie. Wydawały się silne, niepokonane, lecz po pewnym czasie wypaliły się, nie ma w nich siły, bo brak im głębokiej prawdy. Ewangelia natomiast jest prawdziwa i dlatego nigdy się nie wypala - podkreślił Papież.

 

Ojciec Święty wskazał, że nadzieję na przyszłość chrześcijaństwa w Europie budzi w nim też dzisiejsza młodzież. - Młodzi widzieli już tyle różnych rzeczy, wiedzą, co mogą im zaoferować ideologie i konsumpcjonizm, ale widzą, że jest to próżne. Im to nie wystarcza. W młodych pokoleniach budzi się niepokój serca i odkrywają one piękno chrześcijaństwa. Nie chrześcijaństwa taniego, okrojonego, lecz chrześcijaństwa w całym jego radykalizmie i głębi - podkreślił Benedykt XVI.

 

Odpowiadając na inne pytanie Papież stwierdził, że współczesnej Europie grożą dziś nowe podziały. Nie wynikają one już z różnić narodowościowych, lecz światopoglądowych. Papież określa je mianem dwojga dusz. Pierwsza to abstrakcyjny rozum, który dąży do całkowitej emancypacji ze wszelkich kontekstów historycznych i kulturowych w imię abstrakcyjnej racjonalności. Europa, która poszłaby tą drogą, zatraciłaby jednak własną tożsamość, a tym samym zdolność do dialogu z innym kulturami.

 

Alternatywą dla tego typu racjonalności jest dusza chrześcijańska, która otwiera się na wszystko, co racjonalne, co więcej sama dała impuls do rozwoju rozumu i jego wolności, ale pozostaje przywiązana do chrześcijańskich korzeni, z których wyrasta Europa oraz jej wielkie wartości i instytucje - powiedział Benedykt XVI.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Bloody River 20:47:18 | 2012-10-16
Tekst ten jest całkowicie oderwany od rzeczywistości, młodzi Europejczycy rzeczywiście spragnieni są duchowości, miscyzmu i boga. Jednak niestety tego wszystkiego nie szukają we współczesnym, letnim i politycznie-poprawnym chrześcijaństwie ale w różnych guślarskich i neopogańskich praktykach typu New Age, Joga, Buddyzm, Spirytyzm etc. Olbrzymi sukces jaki odniosła literatura Fantasy w której wątki magiczne i okultystyczne są bardzo silnie wykrystalizowane to chyba najlepszy dowód na potwierdzenie mojej diagnozy.

"Papież stwierdził, że współczesnej Europie grożą dziś nowe podziały. Nie wynikają one już z różnić narodowościowych, lecz światopoglądowych."

Również to zdanie jest wierutną bzdurą,  konflikty na tle rasowym i etnicznym pomiędzy rdzennymi europejczykami a hordami Afro-Azjatyckich imigrantów przybierają na sile. Doskonałym tego przykładem są sukcesy partii nacjonalistycznych bazujących na niechęci do szeroko rozumianych obcych. Mam tu na myśli takie ugrupowania jak np. holenderska "Partia dla Wolności" , "Słowacka Partia Narodowa"
lub "Słowiański Sojusz"

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 18:59:17 | 2012-10-16
Tak.Wielki,wielki głód Miłości,aż szkoda,że nie można w cichej Adoracji zwracać się do Boga w kaplicy Wybawcy.Uczyć dzieci można.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook