Synod Biskupów: o doświadczeniu ewangelizacji

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W Watykanie trwają z udziałem Ojca Świętego obrady Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. Dziś są dwie kongregacje generalne. Mowa była między innymi o roli rodziny w tym względzie.

 

Głos zabrał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny abp Vincenzo Paglia. Zauważył, że rozpad rodziny jest dziś na pewno najważniejszym problemem w społeczeństwach cywilizacji zachodniej, której postęp postrzegany był bardzo często jako wyzwalanie się z wszelkiego rodzaju więzów, w tym również rodzinnych. Odnosząc się do sytuacji swego kraju, Włoch zauważył, że niekiedy wyżej się tu ceni wierność klubowi sportowemu niż wierność małżeńską.

Doświadczeniami Kościoła francuskiego na polu ewangelizacji dzielił się natomiast bp Dominique Rey, ordynariusz Fréjus-Toulons. Powiedział on, że tamtejszy Kościół przeżywa obecnie głęboką przemianę całego duszpasterstwa. Wynika to z faktu, że przechodzimy od chrześcijaństwa opartego na tradycji do wiary wyrastającej z osobistego wyboru Jezusa Chrystusa. Przeobrażenia te są szczególnie wymagające dla duszpasterzy i biskupów. Bardziej muszą oni dbać o osobiste uświęcenie i nabrać nowych umiejętności duszpasterskich, takich jak głoszenie kerygmatu, katecheza katechumenalna czy apologia.

O ewangelizacji w spotkaniu z potrzebującymi mówił natomiast przedstawiciel Kościoła japońskiego bp Dominic Ryji Miyahara. Ordynariusz Fukuoki nawiązał do awarii elektrowni atomowej w Fukuszimie. Dla tamtejszych katolików było to silne doświadczenie obecności Chrystusa w społeczeństwie, w cierpiących. Jeśli ewangelizacja ma być skuteczna, Kościół musi być blisko społeczeństwa, również w krajach takich jak Japonia - powiedział bp Miyahara.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?