"Za osłabienie wiary obwiniajmy samych siebie"

Za to, że wiara coraz bardziej dziś słabnie, trzeba obwiniać nie tylko innych, ale przede wszystkim samych siebie - powiedział abp Józef Michalik, zabierając dziś głos na obradującym w Watykanie XIII Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów, poświęconym nowej ewangelizacji. Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, "orędzie wiary nie interesuje i nie przyciąga" innych, bo nie pasjonuje już ono nawet nas samych, bo już nie głosimy Chrystusa w naszych rodzinach i na ulicach miast.

 

Jednocześnie, według metropolity przemyskiego, "dzisiejszy kryzys cywilizacji chrześcijańskiej w Europie nie jest kryzysem chrześcijaństwa, ani kryzysem wiary, gdyż współczesny człowiek nadal szuka odpowiedzi na pytania, które wykraczają poza życie doczesne i biologiczne".
 
 Abp Michalik wskazał, że głęboki kryzys toczy współczesną kulturę, która porzuciła ustalone kryteria piękna, i - w poszukiwaniu sukcesu i oryginalności - utraciła zdolność twórczą, ograniczając się bardzo często do promocji nihilizmu. Ciągle atakuje się prawo naturalne, wartości chrześcijańskie, Kościół i wiarę. Jednak ograniczenie się do ubolewania z powodu tej sytuacji "byłoby bezużyteczne". Konieczne jest przedstawienie wizji nawrócenia, co stanowi "pierwsze zadanie i podstawowy warunek nowej ewangelizacji". Uznanie grzechu prowadzi bowiem do stwierdzenia, że może go przebaczyć tylko Bóg, który jest miłosiernym Ojcem.
 
 Hierarcha zaznaczył, że promocją wiary i prawa obecności Boga w życiu publicznym żywo interesują się także inne Kościoły. Przypomniał niedawne Wspólne Przesłanie do narodów Rosji i Polski, jakie podpisał z prawosławnym patriarchą moskiewskim i całej Rusi. Wyraził nadzieję, że ten "wspólny głos w obronie tożsamości wiary i głoszenia Ewangelii" zdoła poruszyć do głębi "zwłaszcza nasze serca".
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Effa 13:24:22 | 2012-10-13
Rozumiem, że ks. arcybiskup ma siebie również na myśli........

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AGNES 13:24:21 | 2012-10-13

ZAWSZE MOŻNA PRZYJRZEĆ SIĘ INNYM KOŚCIOŁOM CHRZEŚCIJAŃSKIM, NIEDOTKNIĘTYM PIĘTNEM ZŁA, GRZECHU, PEDOFILII, CHCIWOŚCI...

@buca
Gratuluję pomysłu. Błąd w myśleniu polega na tym, że kościół to jest wspólnota wierzących, z których zdecydowana większość jest świecka. Szukanie w nim ludzi niedotkniętych piętnem zła i grzechu będzie nieefektywne, bo takich nie ma. Każdy człowiek grzeszy. Autorytetem do naśladowania jest Bóg - Człowiek Jezus Chrystus.
On wziął na siebie nasze grzechy. I tylko On ma prawo nas osądzać.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~:-) 12:02:07 | 2012-10-13
Niestety, panie michalik, za osłabienie wiary obwiniam was, pasterze. Kiedy się słyszy
w Kościele pouczające i mądre słowa, kierowane do wiernych, których jednak postepowanie pasterzy całkowicie zaprzecza, to nasz obraz Chrystusa jest niewyraźny.
Jeżeli znany biskup michalik doprowadza do zwolnienia z pracy policjanta z Ustrzyk, bo ten chciał mu wlepić mandat, to jest to zwykła ludzka podłość. I nieważne, jak wielbny każe sie tytułować, ważne jak się zachowuje wobec słabszych. W obrazie pana michalika nie ma nic z Chrystusa, nie ma nic z Jego nauki.

Dobrze, że słowo "Chrystusa" napisałeś z dużej litery.
Niemniej nazwiska też piszemy z dużej..

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?