II Sobór Watykański - czy wciąż jest aktualny?

II Sobór Watykański - czy wciąż jest aktualny?
Instytut Tertio Millennio / pz

W październiku bieżącego roku obchodzimy 50. rocznicę otwarcia II Soboru Watykańskiego. Uroczystości jubileuszowe stanowią okazję nie tylko do wspominania, lecz przede wszystkim do rozliczenia się z dziedzictwem Soboru - co udało nam się zrealizować, a nad czym wciąż musimy pracować?

- Do obowiązku Soboru Powszechnego należy przede wszystkim strzeżenie świętego depozytu nauki chrześcijańskiej i podawanie go w jak najbardziej skutecznej formie. Nauka ta obejmuje całego człowieka, złożonego z duszy i ciała, i jako pielgrzymującemu po tej ziemi, nakazuje dążyć do nieba. (…) Ponieważ ta nauka obejmuje wielorakie pola ludzkiego działania, odnoszące się tak do poszczególnych osób, jak i do rodzin oraz do całego życia społecznego, konieczną jest rzeczą, aby Kościół nie oddalał się od świętego dziedzictwa prawdy przekazanego przez Ojców; lecz aby równocześnie uwzględniał teraźniejszość, nowe warunki i formy życia nowoczesnego na świecie, które otwarły nowe drogi dla apostolstwa katolickiego. Z tego też powodu Kościół nie przyglądał się biernie godnemu podziwu postępowi odkryć geniuszu ludzkiego i nie pozostał w tyle w sprawiedliwej ich ocenie, lecz śledząc ten rozwój, nie poprzestaje upominać ludzi, ażeby kierowali swe oczy wyżej niż rzeczy zmysłowe, ku Bogu, źródłu wszelkiej mądrości i wszelkiego piękna - powiedział w czasie otwarcia Vaticanum II papież Jan XXIII, podkreślając znaczenie Soboru, jako odpowiedzi Kościoła na potrzeby i przemiany współczesnego świata.

Czy jednak nauczanie soborowe po upływie półwiecza jest powszechnie znane? Czy może zdążyło już się zdezaktualizować i współcześnie ma wymiar tylko historyczny? Czy to wydarzenie posiada tylko znaczenie dla Kościoła, a może dotyczy szerszego kręgu odbiorców? To pytania wciąż pojawiające się w kontekście dotychczas ostatniego soboru, z których zrodziła się idea projektu Akademii Soborowej, który jest przeznaczony dla licealistów i studentów.

Za cele Akademii Soborowej przyjęliśmy edukację uczestników projektu w zakresie wiedzy na temat II Soboru Watykańskiego, jego doktryny i przesłania oraz roli Kościoła Katolickiego w kształtowaniu społeczeństwa XX wieku, z naciskiem na wspólnotę europejską.

DEON.PL POLECA

Akademia Soborowa przyjmie formę cyklu dziesięciu spotkań od 17 listopada br. do 27 kwietnia 2013 roku, które odbywać się będą w siedzibie Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Zajęcia będą miały formę seminariów, na których uczestnicy zapoznają się z ogólnym wprowadzeniem do dokumentów soborowych i ich mniej lub bardziej krytycznych interpretacji. Po każdych zajęciach odbywać się będzie ok. 2-godzinne spotkanie z zaproszonym gościem. Wśród osób, które zapowiedziały swój udział w ramach Akademii Soborowej znajdują się m.in. bp Grzegorz Ryś (biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, specjalista w dziedzinie historii Kościoła), o. Maciej Zięba OP (teolog, filozof i publicysta), o. Andrzej Napiórkowski OSPPE (specjalista z dziedziny teologii fundamentalnej), Janusz Poniewierski (publicysta DEON.pl, redaktor miesięcznika "Znak"), dr Krzysztof Mazur (pracownik naukowy UJ, specjalista z dziedziny filozofii społecznej), Paweł Rojek (redaktor naczelny kwartalnika "Pressje") i inni.

Na zakończenie projektu planowana jest otwarta debata pt. Owoce Soboru, która odbędzie się 27 kwietnia 2013 roku w ramach obchodów Dni Wiary.

Udział w Akademii Soborowej daje uczestnikom nie tylko możliwość poszerzenia wiedzy na temat II Soboru Watykańskiego i roli Kościoła w II połowie XX wieku, ale także szansę podniesienia własnych kompetencji w sztuce argumentacji i retoryki oraz w szukaniu inspiracji do realizacji społeczeństwa obywatelskiego opartego na wartościach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

II Sobór Watykański - czy wciąż jest aktualny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.