Kościół w Polsce wchodzi w Rok Wiary

Kościół w Polsce wchodzi w Rok Wiary
(fot. sxc.hu)
KAI / drr

Dziś wieczorem w polskich katedrach i wielu parafiach zostaną odprawione Msze św. wraz z nieszporami. Będzie to uroczyste otwarcie Roku Wiary, ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI.

Podczas liturgii ma być procesjonalnie wniesiony ozdobny egzemplarz dokumentów Soboru Watykańskiego II - gdyż obchody rozpoczynają się dokładnie w 50. rocznicę rozpoczęcia obrad Soboru oraz 20. rocznicę publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego, o którym Ojciec Święty mówił, że jest jednym z najważniejszych jego owoców. Księgi te zostaną złożone w bocznych ołtarzach świątyń. Przez cały okres Roku Wiary przypominać będą wiernym o znaczeniu tych dokumentów, stanowiących swego rodzaju busole dla współczesnego chrześcijaństwa oraz zachęcać do ich lektury.

W liście apostolskim "Porta fidei" Benedykt XVI przypomina o fundamencie - że należy na nowo odkryć smak karmienia się Słowem Bożym i Eucharystią. I stwierdza też, że Sobór Watykański był wielką łaską dla Kościoła XX wieku, a jego najważniejszym owocem Katechizm Kościoła Katolickiego, który jest wspaniałym narzędziem wspierania wiary. Ma to być czas odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które zawarte są w Katechizmie.

Bezpośrednio po ogłoszeniu Roku Wiary przez Benedykta XVI, polscy biskupi w listach duszpasterskich i wywiadach wyjaśniali, jaki jest cel i sens obchodów, jak się do nich przygotować, jakich owoców spodziewać. We wszystkich wystąpieniach przewija się apel o pogłębienie wiary, podjęcie refleksji nad jej stanem, rachunek sumienia. - - Podstawowym pytaniem w trakcie tego Roku, jakie wszyscy winniśmy sobie postawić, jest to, które Jezus zadał kiedyś swoim apostołom: Za kogo Mnie uważacie - mówił w wywiadzie dla KAI kard. Kazimierz Nycz. - Chodzi o to, aby każdy odpowiedział na to pytanie i starał się na nie odpowiadać codziennie. W tym tkwi najważniejsza tajemnica Roku Wiary.

DEON.PL POLECA

W liście pasterskim do diecezjan metropolita warszawski wskazał, że czas obchodów ma być szukaniem zrozumienia treści wiary, celebrowanie i jej przeżywanie, a także praktykowanie. Co do celebrowania i przeżywania tajemnicy wiary, konieczne jest uświadomienie sobie, że jest ona łaską, do przyjęcia której należy się przygotować. Dlatego nieodzownym elementem naszego życia duchowego jest wiara celebrowana w liturgii - wyjaśnia w liście kard. Nycz. Wreszcie dla chrześcijanina podstawowym kryterium myślenia i działania jest "wiara, która działa przez miłość". Dlatego należy zastanowić się jak pomagamy innym w otwieraniu się na łaskę wiary, jak się modlimy, czy przystępujemy do sakramentów. Metropolita warszawski zachęca też diecezjan do dawania bardziej czytelnego świadectwa wiary.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki uważa z kolei, że Rok Wiary służy ożywieniu, podniesieniu, oczyszczeniu i ukazaniu wiary, która jest czynna, a zarazem misyjna. - Od Słowa Bożego i Magisterium czerpie się jasną wizję wiary. Wiara to nie tylko wiedza, ale też i postawa człowieka - podkreśla przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu.

Dla kard. Stanisława Dziwisza "ten święty czas, poprzez postawę i zaangażowanie ludzi wierzących (...) ukaże światu piękno wiary i stanie się dla wielu inspiracją do jej głębszego przeżywania i podejmowania odważnego świadectwa".

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan nazywa zaś Rok Wiary "zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia się każdego z nas do Jezusa Chrystusa będącego jedynym Zbawicielem świata". W liście pasterskim biskup kielecki pisze też o obowiązku wspólnotowego - nie prywatnego - przeżywania wiary i zauważa m.in., że wrogowie wiary chcieliby sprowadzić ją do "ram indywidualnych", tymczasem "chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną". Gdyż "obowiązkiem ludzi wierzących jest wyznawać wiarę podczas każdej niedzielnej Eucharystii, w łączności ze wspólnotą ludzi wierzących - przypomina bp Ryczan.

Biskup warszawsko-praski w jednej z wypowiedzi przypomina, że Rok Wiary będzie także rokiem ekumenicznym. - Wiara w Jezusa Chrystusa jest tym, co łączy wszystkich chrześcijan. A świadectwem jej prawdziwości w dzisiejszym świecie praktycznego ateizmu i apostazji, czyli odchodzenia z Kościoła, jest nasza jedność - wyjaśnia. I zwrócił uwagę, że dialog ekumeniczny jest stałą pielgrzymką, a drogą do jedności Kościoła jest zgoda na prowadzenie Ducha Świętego. - Gdy będziemy mogli wypowiedzieć wspólne wyznanie wiary, wówczas ta jedność będzie efektywna i będzie mogła być potwierdzona jednością eucharystyczną - powiedział.

Zaleca również organizowanie kongresów, zwłaszcza poświęconych nauczaniu Soboru, czytanie soborowych dokumentów, wypowiedzi Ojca Świętego, popularyzację rodzimych świętych. W diecezjach powinny być organizowane katechezy dla poszukujących sensu życia oraz spotkania z niewierzącymi, którzy szukają prawdy. Wspólnoty parafialne, członkowie świeckich ruchów i stowarzyszeń zachęca się do pogłębionej lektury listu apostolskiego "Porta fidei". I - rzecz bardzo ważna - wierni mają starać się przekazywać swoje doświadczenie wiary.

W Warszawie, Gnieźnie i Poznaniu planowane są katechezy, wyjaśniające prawdy wiary. Już w październiku ruszyły Gnieźnie katechezy, głoszone w katedrze przez wykładowców seminaryjnych, w archidiecezji poznańskiej zostaną wprowadzone stałe katechezy dla dorosłych, w warszawskiej każda z prawd katolickiego Credo będzie wyjaśniana podczas Mszy św. niedzielnych oraz uroczystości.

W archidiecezji krakowskiej najważniejszym wydarzeniem będzie ewangelizacja Krakowa, która planowana jest na 19-21 października br. na stadionie Cracovii oraz w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jej hasłem jest "Bliżej, mocniej, więcej", a w ramach inicjatywy odbędą się wspólne modlitwy za miasto, świadectwa, głoszenie Dobrej Nowiny oraz koncerty. Zwieńczeniem inicjatywy będzie Msza św. w Łagiewnikach wraz z rozesłaniem jej uczestników do rodzin, miejsc pracy, nauki oraz zamieszkania.

Łódzki Kościół przygotowuje cykl, składający się z ponad 50 rozważań związanych z Rokiem Wiary. Przygotowuje go radio Plus i portal archidiecezji. "Bedeker Porta Fidei" jest próbą stworzenia przewodnika po Kościele, który adresowany jest zwłaszcza do ludzi, stojących na jego obrzeżach.

Wiele inicjatyw adresowanych jest do ściśle określonych grup odbiorców. W Bydgoszczy w Hali Sportowo-Widowiskowej odbędzie się 14 października spotkanie rodzin i będzie to połączenie inauguracji Roku Wiary 11 października, gdy w katedrze zapłoną "świece wiary" z obchodami Dnia Papieskiego.

Diecezjalny Ośrodek Caritas diecezji bielsko-żywieckiej zaprasza małżeństwa do Szczyrku Czarnej na spotkanie formacyjno-wspólnotowe pt. "Twój krok w Rok Wiary". Odbędzie się ono w dniach 19-21 października. Szczególną formą uczczenia Roku Wiary jest otwarcie przez referat Rodzin Kurii Metropolitalnej oraz Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w dwóch największych miastach archidiecezji - Gnieźnie i Inowrocławiu - specjalistycznych Poradni Małżeńskich i Rodzinnych, które mają służyć małżonkom porzuconym, potrzebującym porady i wsparcia, a także osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych.

Wśród inicjatyw zbliżającego się Roku będą także comiesięczne spotkania młodzieży w dekanatach diecezji bydgoskiej, przebiegających pod hasłem "Wiem, Komu uwierzyłem". W każdy drugi piątek miesiąca w trakcie spotkania będzie omawiana jedna z prawd wiary.

Duszpasterstwo Młodych i referat Młodzieżowy Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowuje specjalne Vademecum na Rok Wiary, które ma pomóc młodzieży w owocnym przeżyciu tego czasu. Również w archidiecezji gnieźnieńskiej do obchodów zaproszone zostały szkoły. Katechetów zachęca się, aby przed rozpoczęciem lekcji wraz z uczniami odmawiali Credo i żeby nauczyciele tłumaczyli dzieciom zrozumiałym językiem zagadnienia wiary.

W Roku Wiary odbędą się także w diecezjach liczne procesje i nabożeństwie pokutne. W diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy zachęca do organizowania, zwłaszcza w okresie wielkopostnym nabożeństw pokutnych, podczas których Kościół lokalny będzie prosić o przebaczenie Boże, szczególnie za grzechy przeciw wierze. W diecezji sandomierskiej 23 marca przed Niedzielą Palmową także odbędzie się nabożeństwo pokutno-przebłagalne za grzechy przeciw wierze.

Rok Wiary będzie uczczony w polskich diecezjach także pielgrzymkami. W Gnieźnie odbędzie się 8 czerwca 2013 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Grobu św. Wojciecha - publiczną manifestację wiary złoży wówczas tysiące ministrantów i Lektorów, przybyłych z całego kraju. Wierni z archidiecezji poznańskiej będą mogli uczestniczyć w pielgrzymkach do Ziemi Świętej, Rzymu, Fatimy, Rio de Janeiro na Światowy Dzień Młodzieży.

Członkowie ruchów i stowarzyszeń świeckich z diecezji sandomierskiej udadzą się 9 czerwca 2013 r. na Święty Krzyż, podczas której odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

Zgodnie z sugestią watykańskiej Kongregacji ds. Wiary wierni w diecezjach będą wspominać świętych i błogosławionych, zwłaszcza związanych z ich regionem. Często będzie się to wiązać z peregrynacją relikwii - w diecezji sandomierskiej bł. Czesława, w Krakowie zaś wierni będą mogli uczcić relikwie dominikanina św. Piotra z Werony, męczennika, który umierając napisał własną krwią na piasku tekst Credo. W Gnieźnie zostaną wspomniani św. Wojciech, bł. Michał Kozal oraz inni męczennicy II wojny światowej - ks. Jan Nepomucen Chrzan, ks. Franciszek Dechtera, ks. Władysław Demski i in. W obchody Roku Wiary włączają się także uniwersytety i wyższe seminaria duchowne, które zorganizują konferencje naukowe i sympozja. Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne z inicjatywy studentów i kleryków organizują sympozjum pt. "Drogi wiary". 14 i 15 listopada odbędzie się sympozjum, poświęcone wierze. To inicjatywa kleryków krakowskiego i bielsko-żywieckiego seminariów przy współpracy z katedrą Sakramentologii UPJPII.

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się sympozjum poświęcone synodowi biskupów o nowej ewangelizacji oraz międzynarodowa konferencja naukowa "Wierzę w Boga". W WSD w Bydgoszczy odbywać się będą "Spotkania z Biblią". W całej Polsce odbędą się także koncerty ewangelizacyjne, połączone z katechezami i modlitwą. Gdyż, jak napisał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella - najważniejsze jest, aby przywrócić wiarę wszystkim chrześcijanom, pokazać wyjście z pustyni tym, którzy od wiary odeszli, pomóc nie tylko odzyskać radość wiary, ale dodać odwagi, by przekazywać ją innym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół w Polsce wchodzi w Rok Wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.