Synod: "samokrytyczne tony" w wystąpieniach

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka)

Na mocno samokrytyczne tony w niektórych wypowiedziach członków XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie zwracają uwagę obserwatorzy tego wydarzenia.

 

Podczas wczorajszej kongregacji generalnej kard. Christoph Schönborn zwrócił uwagę na "lękliwość" wobec osób wrogo nastawionych do Kościoła. Natomiast pochodzący z Salwadoru bp Jose Rauda Gutierrez mówił o braku radości i nadziei, a abp Socrates Villegas z Filipin skrytykował "styl życia z pełnym brzuchem", któremu brakuje solidarności z ubogimi i czyni niewiarygodnym.

 

Uczestnicy Synodu modlili się wczoraj za ofiary konfliktu w Syrii. "Zatroskani tragiczną sytuacją w narodu syryjskiego papież i ojcowie synodalni zapewniają o swoim współczuciu dla ludzi tego tak udręczonego przemocą kraju" - cytuje słowa abp Nikoli Eterovića watykański dziennik "L`Osservatore Romano". Sekretarz generalny Synodu zapewnił o ciągłej modlitwie biskupów za "ofiary tego wielkiego barbarzyństwa", które szczególnie dotyka ubogich i dzieci oraz wyraził nadzieję na szybkie zakończenie wojny i sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu.

W swoim wystąpieniu prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller wezwał biskupów do jedności między sobą i z papieżem. - Dla nowej ewangelizacji konieczne jest przezwyciężenie pewnych wewnątrzkościelnych debat, które zajmują się ciągle tymi samymi tematami. Chrześcijańska wiara w swym całokształcie i nowości musi raczej stać się ponownie tematem. W tym biskupi odnajdą siłę wspólnoty, która nigdy nie stanie się płaszczykiem dla niezrozumiałej autonomii - mówił abp Müller.

- Należy uczyć się pokory Jezusa - powiedział arcybiskup Manili, Luis Antonio Tagle. Jego zdaniem pokorny Kościół nie będzie się tak bardzo zajmował samym sobą. Arcybiskup San Antonio z USA, Gustavo Garcia-Siller wezwał do poświęcenia świata Duchowi Świętemu, które mogłoby prowadzić do nowego ożywienia wiary Kościoła.

Gość Synodu, ewangelicki biskup Simo Peura z Finlandii wskazał na konieczność wcielenia w życie programu katechetycznego, który przekazywałby najważniejsze elementy wiary. - Wobec takiego samego problemu przed 500 laty Marcin Luter zaproponował swój mały katechizm, którego lekko można nauczyć się na pamięć - powiedział biskup. Natomiast przewodniczący "American Bible Society" Lamar Vest wskazał na wspólną podstawę dla wszystkich chrześcijan jaką jest Słowo Boże. - Przy wszystkich zmianach świata Biblia daje nadzieję - powiedział amerykański protestant.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:48:27 | 2012-10-10
 abp Socrates Villegas z Filipin skrytykował "styl życia z pełnym brzuchem", któremu brakuje solidarności z ubogimi i czyni niewiarygodnym.

Nie wiem, co to takiego styl życia z pełnym brzuchem, ale solidarność z ubogimi nie polega na głodowaniu, ale na pomocy w tym, żeby głodu nie było. Walka z głodem to nie dawanie zasiłków i jedzenia, lecz uczenie ludzi samodzielności, aby umieli zarobić na swoje potrzeby i potrzeby swojej rodziny.

Jednak główną przyczyną głodu są wojny oraz socjalizm i komunizm. Czy KK jest gotów z tym walczyć?

Natomiast abp. Mullerowi proponuję, aby wybierał między Jezusem, a sobą i podobny wybór proponował innym. Papież Jezusem nie jest i jego nikt wybierać nie ma obowiązku. Wybierać należy Jezusa i tylko Jego.

Gość obrad, ewangelicki biskup, już wybrał i nie wybrał papieża. Co on robi na tym synodzie?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?