Michalik: sercem ewangelizacji jest spotkanie

Michalik: sercem ewangelizacji jest spotkanie
(fot. episkopat.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Sercem ewangelizacji jest spotkanie człowieka z Bogiem. Dopiero wychodząc od osobistej więzi ze Zmartwychwstałym, ożywianej modlitwą i udziałem w sakramentach, można przekazywać innym wiarę chrześcijańską. Zwrócił na to uwagę w rozmowie z Radiem Watykańskim uczestniczący w trwającym obecnie w Watykanie Synodzie Biskupów abp Józef Michalik.

Korzenie głównych przesłanek nowej ewangelizacji tkwią w nas, "to znaczy w przekonaniu, że Ewangelia ma dla nas wartość i dlatego chcemy dzielić ją z innymi" - zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wskazał, że "przede wszystkim mamy się zastanowić nad godnym ubolewania faktem, że religia i Ewangelia nie interesują innych". Zaznaczył, że jeśli my sami najpierw nie jesteśmy tym zainteresowani i jeśli orędzie ewangeliczne "nie spala nas od środka", to brakuje warunków, "aby poruszyć serce naszego bliźniego". Jednocześnie hierarcha podkreślił, że ewangelizacja dokonuje się przede wszystkim dzięki Duchowi Świętemu.

DEON.PL POLECA




Pytany o ekumeniczny kontekst nowej ewangelizacji i czy podziały między chrześcijanami nie są "antyświadectwem", metropolita przemyski zwrócił uwagę, że również inne Kościoły są zainteresowane współpracą w obliczu wyzwań, z jakim styka się dzisiaj wiara. W tym kontekście przypomniał niedawne - pod koniec sierpnia - spotkanie z patriarchą moskiewskim Cyrylem oraz podpisanie wspólnego dokumentu o wzajemnym przebaczeniu między Polską a Rosją. - Chcemy razem pracować nad wspieraniem Ewangelii, stawiając czoła przeszkodom i wyzwaniom, chcemy angażować się w obronie życia, rodziny, a także aby przyczyniać się do obecności Boga w życiu społecznym, publicznym i politycznym - zapewnił abp Michalik.

Zaznaczył następnie, że w Europie brakuje dzisiaj kultury całościowej, opartej na pięknie, dobru, a w zamian istnieje pogoń za korzyścią, pieniędzmi, karierą. - Wszystko to jest ludzkie, ale winno być skoordynowane z wartościami duchowymi i z sumieniem - podkreślił rozmówca rozgłośni papieskiej. Dodał, że jeśli brakuje odniesień do wyższych wartości, człowiek żyje jak "niepełnosprawny".

Na pytanie o ograniczenia dla nowej ewangelizacji w Polsce, hierarcha wyjaśnił, że Kościół stara się dochowywać wierności podstawom, czyli Objawieniu, Pismu Świętemu, tradycji w nowych warunkach, które są "mniej lub bardziej podobne" do tych, jakie istnieją w innych krajach naszego kontynentu. Przypomniał słowa papieża z jednej z jego książek, iż "rzeczy prawdziwe są proste, a rzeczy proste są prawdziwe". Od dziecka, gdy uczy się podstaw wiary, są to punkty odniesienia: piękno wiary, pobożność maryjna, katechizacja w szkole, niedzielna msza św.

- Musimy pozostać wierni tym wartościom, które stanowią podstawę do dialogu ze światem współczesnym - stwierdził metropolita przemyski. Dodał, że w ostatnim dwudziestoleciu wzrosło zaangażowanie świeckich w Kościele, jak i świadomość ich odpowiedzialności za świadczenie o Chrystusie w społeczeństwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Michalik: sercem ewangelizacji jest spotkanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.