Rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego

Rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego
(fot. Bogdan Migulski / flickr.com / CC BY 2.0)
KAI / mh

Polacy mieszkający w Wiecznym Mieście 7 października uczcili 30. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego. Dokonał jej 10 października 1982 roku bł. Jan Paweł II. W auli przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II oraz tamtejsze duszpasterstwo zorganizowały spotkanie połączone z prezentacją albumu "Miłość jest darem".

O zabranie głosu poproszono pracowników Kongregacji Spraw. Kanonizacyjnych: podsekretarza tej dykasterii, ks. Bogusława Turka CSMA oraz relatora, o. prof. Zdzisław Kijas OFM Conv. Spotkanie prowadził ks. dr Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka.

Ks. Turek mówił na temat: "Święci polscy i błogosławieni w pontyfikacie Jana Pawła II". Prelegent wskazał na zdecydowany wzrost ilościowy świętych i błogosławionych w Kościele powszechnym za pontyfikatu Papieża-Polaka. Wyniesieni przez niego do chwały ołtarzy polscy święci i błogosławieni są szczególnym darem dla naszego narodu a w perspektywie Kościoła powszechnego ukazują duchowe bogactwo Kościoła w Polsce. Stanowią skarbiec licznych przesłań i wielu wartości oraz są wezwaniem do realizacji łaski chrztu św. w życiu codziennym. Świętość nie zna ograniczeń kulturowych, geograficznych czy społecznych. Jest świadectwem świętości Kościoła. Święci są mozaiką ludzi, którzy na poważnie wzięli wskazania Ewangelii i tak "chronią wspólnotę wierzących przed przeciętnością" - podkreślił ks. Turek, przytaczając słowa bł. Jana Pawła II.

W drugiej części spotkania o. Kijas mówił o "Przesłaniu życia św. Maksymiliana Kolbego". Nawiązując do bieżących wydarzeniach z życia Kościoła - otwarcia Synodu o Nowej Ewangelizacji i bliskie już ogłoszenie przez Benedykta XVI Roku Wiary - wskazał na aktualność postaci św. Męczennika obozu w Auschwitz. Przywołał nieznane bliżej wątki biograficzne związane z czasem rzymskich studiów o. Maksymiliana, m. in. mówił o wpływie, jaki wywarły na młodym zakonniku manifestacje z okazji rocznicy ustanowienia masonerii. Maksymilian widział potrzebę kształtowania duchowości a także konkretnego przeciwdziałania wzrastającemu złu przez szerzenie dobra i konsekwentne naśladowanie Niepokalanej Dziewicy: jej posłuszeństwa, czystości i oddania. Zaowocowało to skutecznym działaniem ewangelizacyjnym. Ten program życia - podkreślił o. Kijas - jest również wyzwaniem dla nas, dla naszej wiary i zaproszeniem do podjęcia nowej ewangelizacji.

DEON.PL POLECA

Ostatnią częścią spotkania była prezentacja albumu, którego pełny tytuł brzmi: "Miłość jest darem. Św. Maksymilian w zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II". Ksiądz A. Dobrzyński, przedstawił publikację przygotowaną przez H. Kapiszewską i s. Religię Sawicką, w opracowaniu graficznym prof. Wł. Pluty z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Ośrodku znajduje się ponad dziewięćdziesiąt eksponatów związanych ze św. Maksymilianem. Są to dary, które otrzymał bł. Jan Paweł II. Autorki albumu zebrały wiele informacji o tych eksponatach a także o ich twórcach i ofiarodawcach. Publikacja ukazuje m.in. duchową więź łączącą św. Maksymiliana z bł. Janem Pawłem II. Ich życie było świadectwem wiary i zwycięstwem człowieczeństwa.

Na zakończenie ks. prałat Paweł Ptasznik, rektor kościoła polskiego, zaprezentował piękny relikwiarz, jaki otrzymał papież Paweł VI przy okazji beatyfikacji o. Maksymiliana 17 października 1971 roku. Uczestnicy mieli okazję uczczenia relikwii św. Wyznawcy i Męczennika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.