Papież dziękuje watykańskiej żandarmerii

Radio Watykańskie

"W tym roku pragnę jeszcze goręcej wyrazić szczere uznanie wszystkim, którzy wchodzą w skład korpusu żandarmerii. Raz jeszcze serdecznie dziękuję każdemu z nich za wierność, zapał i ducha poświęcenia, z jakimi pełnią ofiarną służbę Następcy Piotra". Słowa te czytamy w papieskim przesłaniu na święto watykańskiej żandarmerii. Obchodziła je ona wczoraj wieczorem w Watykanie z okazji minionego niedawno, 29 września, liturgicznego święta swego patrona, Archanioła Michała.

 

Benedykt XVI zwraca uwagę, że żandarmi zapewniają ochronę porządku publicznego i bezpieczeństwo wszystkim, którzy mieszkają w Watykanie czy też codziennie tam przybywają. Zachęcił ich, by spokojnie i ufnie podążali dalej drogą swej długiej, zasłużonej tradycji. Jest ona "naznaczona przykładną rzetelnością tak licznych waszych kolegów, którzy dali świadectwo wierności najwznioślejszym ideałom, zgodnie z duchem ewangelicznym" - pisze Ojciec Święty. Udziela błogosławieństwa żandarmom i ich rodzinom, a także przedstawicielom władz kościelnych, cywilnych i wojskowych oraz wszystkim innym obecnym na wczorajszej uroczystości.

We wczorajszym święcie watykańskiej żandarmerii obok jej czterech plutonów i orkiestry wzięło też udział szereg osobistości reprezentujących zarówno Stolicę Apostolską, także kardynałowie, jak też państwo włoskie, w tym kilku ministrów. 150-osobowy korpus żandarmerii często współpracuje z siłami porządkowymi czy wymiarem sprawiedliwości otaczającego Watykan państwa włoskiego. Tegoroczne obchody, jak kilkakrotnie podczas nich podkreślono, odbyły się w tonie bardziej wstrzemięźliwym, niż w poprzednich latach. Zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej obniżono koszty, przekazując zaoszczędzone fundusze na cele charytatywne.

Komentatorzy zwracają uwagę na zbiegnięcie się wczorajszej uroczystości z dobiegającym końca procesem papieskiego kamerdynera. Przypominają, że on sam i jego adwokat wysunęli szereg oskarżeń pod adresem watykańskiej żandarmerii. Obecna wczoraj na jej święcie włoska minister sprawiedliwości Paola Severino w rozmowie z dziennikarzami wyraziła się jednak z uznaniem o profesjonalnym prowadzeniu dochodzeń i procesu, jak też o jego przejrzystości.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook