1Piętro - nowoczesne papieskie centrum kultury

W dniu uroczystego otwarcia, ze sceny usłyszymy duet Paula i Karol - folkowy zespół z Warszawy

W październiku zostanie oddane do użytku 1Piętro, nowe centrum kultury, usytuowane w kamienicy przy Foksal 11. Będzie to przestrzeń, w której odbywać się mają koncerty, warsztaty filmowe i teatralne, dyskusje, spotkania z ludźmi kultury i sztuki. 1Piętro zostało stworzone przez Centrum Myśli Jana Pawła II, to jednak nie papież, lecz wartości, o których mówił, będą "napędzały" wydarzenia na 1Piętrze.


Miejsca na 1Piętrze nie zabraknie dla nikogo. Będą tu działać internetowa telewizja, warsztaty, które uczą studentów fachu dziennikarskiego, DKF, w trakcie imprez zaprezentują się slamerzy, podróżnicy i reportażyści. W ofercie 1Piętra znajdą się poważne debaty wokół historii idei, warsztaty z pisania ikon, spotkania z ludźmi, którzy podnieśli się z życiowych tragedii.


W tygodniu od 8 do 12 października, kiedy 1Piętro zainauguruje działalność, odbywać się będą panele, wernisaż, szereg akcji ulicznych, koncerty.


Andrzej Białek i Józef Augustyn SJ będą szukali odpowiedzi na pytanie, czy można nie wierzyć. Dziennikarze, Tomasz Machała, Adam Szostkiewicz, Bronisław Wildstein i Jan Wróbel dyskutować będą, co kręci media. Sławomir Sierakowski i Dariusz Gawin przedstawią swoje wizje kraju w panelu "Polska - byt fizyczny czy metafizyczny?". A na temat mecenatu w kulturze dyskutować będą przedstawiciele kultury i biznesu.


W piątek 12 października, w dniu uroczystego otwarcia, ze sceny usłyszymy duet Paula i Karol. - Paula i Karol, folkowy zespół z Warszawy, ma za sobą trasy po Polsce i Europie, w których zagrali blisko 200 koncertów. Grają na scenach dużych festiwali, takich jak Open’er w Gdyni, występują też w parkach, na ulicach, nawet w mieszkaniach. Prezentują w muzyce ten rodzaj wrażliwości, który porywa, nikogo nie pozostawia obojętnym - wymienia Szymon Pulcyn, szef 1Piętra.


Koncert będzie otwarty dla publiczności. - To niepowtarzalna okazja, wystarczy przyjść do biura Centrum (ul. Foksal 11) i odebrać wejściówkę. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona, tylko te osoby, które będą miały zaproszenie w ręku, mogą być pewne, że wejdą na koncert - informuje Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawła II.


W piątek 1Piętro zaprasza na happening "Uwolnij kulturę", otwarcie wystawy "Papież dialogu", a także do wysłuchania panelu na temat patriotyzmu w kulturze. Wezmą w nim udział Redbad Klijnstra, Paweł Ukielski i Wojciech Klata. - Happening z udziałem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II ma nam udowodnić, że kultura wysoka to nie tylko galerie, muzea, teatry, to także przestrzeń miejska, w którą 1Piętro odważnie wchodzi - tłumaczy Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.


W okolicach Uniwersytetu Warszawskiego i wzdłuż Chmielnej w piątek uruchomione zostaną przystanki, a wokół nich jeździć będą riksze. - Riksze dowiozą chętnych na 1Piętro. Tego dnia zobaczymy też iluminację odremontowanej kamienicy przy Foksal 11 - zdradza Pulcyn.


Otwarciu 1Piętra towarzyszy publikacja fragmentu badań, jakie Centrum Myśli Jana Pawła II i CBOS przeprowadziły w tym roku. Wynika z nich, że zdaniem badanych kultura, jej odrębność wobec unifikacji UE, są ważne dla Polaków. Ponad 69 proc. badanych jest zdania, że kultura powinna zachować niezależność, natomiast tylko 25 proc., że kultura i obyczaje powinny jednoczyć się z UE. Reszta, 5 proc. badanych, nie miała zdania.


Odpowiedzi na pytania o różne wymiary integracji europejskiej pokazują, że podczas gdy większość naszych rodaków akceptuje integrację gospodarczą z UE (71% za, 21% przeciw), a w zdaniach co do integracji politycznej (42% za, 44% przeciw) jesteśmy podzieleni - zdecydowana większość jest przeciwna unifikacji w ramach UE, jeśli chodzi o znaczenie i miejsce religii (24% za, 67% przeciw), a także kulturę i obyczaje. - Kultura, sztuka bywają zajęciem dla zbuntowanych. Tymczasem dane z badań udowadniają, że pytania o patriotyzm, o miejsce, gdzie kultura i jej narodowa specyfika przenikają się, nie wolno zamiatać pod dywan. Dlatego spotykamy się, dyskutujemy, między innymi po to powstaje 1Piętro - informuje Sinkowski.


Z otwarciem 1Piętra otwiera się przestrzeń spotkania, dialogu i rozmowy o rzeczach ważnych, o wartościach, na których buduje się życie i społeczeństwo. Więcej szczegółów i pełen program można znaleźć na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II (centrumjp2.pl).
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa w. 17:34:29 | 2012-10-05
Powiem tak.Cieszą się,żę Maryja nie była blondynką.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook