Rozmowa o mediach i duchowych priorytetach

(fot. Mariusz Han SJ/DEON.pl)

Spotkanie z ludźmi mediów, wizytacja Akademii Ignatianum i uroczysta Eucharystia w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi SJ - tak wyglądał pierwszy dzień wizytacji o. Generała Adolfo Nicolása SJ w prowincji Polski Południowej.

 

Do Krakowskiego Kolegium o. Generał przyjechał w nocy z środy na czwartek. Swoją wizytę rozpoczął od spotkania z jezuitami, zajmującymi się mediami oraz ich świeckimi współpracownikami. W słowach skierowanych do mediowców mówił o procesie przemiany kultury europejskiej, który nazwał rewolucją kultury.

 

- Żyjemy w świecie, którego nie rozumiemy, który jeszcze się tworzy i nie wiemy, jaki on będzie w przyszłości. Dlatego musimy słuchać ludzi, żeby rozumieć ich potrzeby. Tylko tak przyczynimy się do rzeczywistych zmian, nie tych cyfrowych, ale tych w sercach ludzi - powiedział o. Generał.

 

 

Podczas rozmowy z uczestnikami spotkania o. Generał mówił także o duchowych priorytetach Towarzystwa Jezusowego

 

 

W czwartek o. Generał odwiedził także Akademię Ignatianum. Tam odbyło się spotkanie z osobami zajmującymi się apostolatem intelektualnym.

 

- Łatwo jest zrezygnować z apostolatu intelektualnego, bo owoców tego apostolatu nie widać tak szybko jak owoców innych zaangażowań. Ale nie możemy z niego rezygnować, bo jest on koniecznym wsparciem dla pozostałych apostolatów. Duszpasterstwo intelektualne jest jednym z najtrudniejszych. Dziś bardzo łatwo jest zdobyć informację i to prowadzi do powierzchowności, dlatego potrzebne jest zaangażowanie w poszukiwaniu głębi - mówił do zebranych o. Nicolás.

 

Odpowiadając na pytanie, czym ma charakteryzować się jezuicka uczelnia zwierzchnik zakonu wymienił cztery cechy: otwartość, wiarygodność, wyobraźnia i podejmowanie ryzyka.

 

Ostatnim punktem dnia o. Generała była uroczysta Eucharystia w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi SJ. Msza odbyła się w dawnej placówce jezuitów, w kościele pw. Piotra i Pawła. Tej świątecznej celebracji przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

 

W trakcie homilii o. Adolfo nawiązując do słów ewangelii, przypomniał że wszyscy należymy do rodziny Jezusa Chrystusa. Jako chrześcijanie i jako jezuici nosimy Jego Imię. Zobowiązuje to każdego z nas do podjęcia w swoim życiu odpowiedzialności za braci i siostry. O. Nicolás podkreślił również, że swoją tożsamość można odnaleźć wpatrując się w osobę Chrystusa. Zachęcał do poszukiwania głębi.

 

W piątek o. Generał odwiedzi Nowy Sącz, gdzie spotka się z jezuitami oraz ich świeckimi współpracownikami zaangażowanymi w sektorze szkolnictwa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ciekawski 15:23:18 | 2012-09-28
 a co to takiego apostolat intelektualny?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zachwycony 15:02:44 | 2012-09-28
 piękny artykuł! Bóg zapłać Ojcze Danielu!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?