Katolicy powinni odnowić moralnie politykę

Radio Watykańskie

O duchowej odnowie Kościoła w perspektywie Roku Wiary i nowej ewangelizacji mówił kard. Angelo Bagnasco na rozpoczęcie trwających od 24 do 27 września posiedzenia rady stałej Włoskiej Konferencji Biskupów.

 

Przewodniczący episkopatu Włoch wskazał też na znaczenie, jakie ma Kościół dla moralnej odnowy życia społeczno-politycznego tego kraju, dotkniętego korupcją i skandalami.

 

Arcybiskup Genui nawiązał do wskazań i osobistego przykładu Benedykta XVI. Znajduje on oparcie w Ewangelii wobec przypadków "zdrady nie do pomyślenia czy nieżyczliwych interpretacji", jak wyraził się kard. Bagnasco, czyniąc wyraźną aluzję do przykrości, które spotkały Papieża w ostatnich miesiącach. Przypomniał jego stałe wezwania do nowej ewangelizacji i do pogłębiania wiary. Zwrócił przy tym uwagę, że Kościół nie jest bynajmniej "ledwo żywy", rozdzierany podziałami i przytłaczany anty-świadectwem, jak się go nieraz chce przedstawić. Zachowuje on jedność i, wprawdzie z wysiłkiem, stawia czoła aktualnym problemom. Jako jedyny broni dziś autentycznych praw człowieka.

 

Mówiąc o znaczeniu odnowy wiary dla zaangażowania społecznego katolików świeckich przewodniczący episkopatu Włoch nawiązał też do korupcji politycznej w tym kraju. Przypomniał, że skandale dotknęły ostatnio także władze administracyjne regionów. Wezwał do podjęcia rzeczywistej odnowy moralnej na tym polu.

 

Te właśnie uwagi o skandalach i nadmiernych wydatkach władz regionalnych odbiły się najszerszym echem we włoskich mediach. Choć kard. Bagnasco nie wymienił żadnych nazwisk ani miejsc, jego słowa odczytano w kontekście dymisji przewodniczącej regionu Lacjum. Stojąca na czele stołecznego regionu Renata Polverini złożyła ją właśnie wczoraj, w dniu rozpoczęcia obrad biskupów, w związku z nadużyciami finansowymi radnych z jej ugrupowania politycznego.

 

Nie jest to bynajmniej pierwszy skandal, do jakiego doszło we włoskich administracjach regionalnych. Zatem wskazania przewodniczącego episkopatu mają wymiar o wiele szerszy. Należy je wiązać z programem duchowej odnowy, która musi prowadzić również do przemiany społeczeństwa. Ten duchowy aspekt podkreślili w oświadczeniach wydanych po wczorajszym przemówieniu kard. Bagnasco przewodniczący Włoskiej Akcji Katolickiej Franco Miano i Odnowy w Duchu Świętym Salvatore Martinez.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wierny 19:59:30 | 2012-09-25
A do jakiego stopnia społeczeństwa mają być przemienione? Ja to bym chciał być świętszy od Matki Boskiej, ale jak o tym mówię np. z mariologami to pukają się w czoło. No to jak w końcu jest z tą świętością? Jezuici mają mieć wielkie pragnienia, więc jako Jezuita gdybym miał takie to ciekawe co by mój ojciec duchowny na to powiedział? Moim zdaniem państwa powinny sobie zdać sprawę z tego, że albo inkorporują Kościół do swoich struktur i ten zacznie je uświęcać od wewnątrz albo zostaną zmiecione przez Ducha Świętego i na ich zgliszczach powstanie państwo Kościelne o silnym przenikaniu się władzy świeckiej i duchowej w obie strony i to ono doprowadzi do odtworzenia Raju na ziemi, czyli do utworzenia Tysiącletniego Królestwa, stanu, który historycznie nie istniał jeszcze, Królestwa z Apokalipsy. Odtworzenie utraconego stanu jako etapu przemiany społeczeństw jest dobrym typem tego Królestwa, choć pewnie możliwe są i inne jego wersje, nie tak spektakularne. No, ale nieśmiertelność i wieczna młodość razem z nieopisanym szczęściem to jest to co wielu ludziom się podoba, a nawet o czym wielu nie śmie marzyć, a co sataniści próbują zbudować teraz na zasadzie negacji Boga, a co skończy się typem historii z wieżą Babel, jak wiele tego typu historii wcześniej.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?