Kard. Nycz: co najważniejsze w Roku Wiary

(fot. Chancellery of the President of the Republic of Poland / pl.wikipedia.org / prezydent.pl)

Refleksja nad wiarą, świadectwo życia wierzących oraz nowa ewangelizacja to trzy najważniejsze aspekty Roku Wiary - podkreśla kard. Kazimierz Nycz w specjalnym liście pasterskim wydanym na rozpoczęcie Roku Wiary. Rozpocznie się on 11 października w całym Kościele. W archidiecezji warszawskiej w czasie tego roku będą czytane krótkie wprowadzenia przed Credo.

 

Kard. Nycz przypomina w liście do diecezjan, że refleksja nad wiarą i jej doświadczanie jest stałym elementem życia Kościoła wszystkich wieków. Podkreśla, że w Roku Wiary, "chodzi o uświadomienie i czytelne rozróżnienie, czym wiara chrześcijańska jest, a czym nie jest". Zauważa, że "jest bardzo wielu ludzi, którzy ciągle deklarują się jako wierzący, choć dawno nie spełniają obiektywnych kryteriów wiary. Wierzą po swojemu w to, co im odpowiada, a pomijają prawdy wymagające i niewygodne".

 

Zobacz treść Listu Kardynała Nycza na rozpoczęcie Roku Wiary

 

Metropolita warszawski zapowiada, że właśnie dlatego w kolejne niedziele i uroczystości w kościołach archidiecezji będą czytane wprowadzenia, które wyjaśnią jedną prawdę wiary katolickiej. W każdej parafii, po homilii ma być zachowywana chwila ciszy. - Podejmijmy wtedy refleksję nad usłyszanym Słowem Bożym, a następnie, siedząc, z uwagą wysłuchajmy odczytywanego wprowadzenia. Następnie celebrans zachęci nas do wyznania wiary. Niech to będzie dla nas ta szczególna okazja do regularnej refleksji nad wiarą, jak i do jej autentycznego wyznania - zachęca metropolita warszawski.

Kard. Nycz zwraca też uwagę na celebrowanie i przeżywanie wiary. "Gromadzenie się na wspólną modlitwę, szczególnie liturgię, jest już manifestacją naszej wiary. Jednakże nasze wspólne jej wyznawanie na liturgii, to dużo więcej niż przypomnienie sobie jej podstawowych treści. Jest to wspólnotowe opowiedzenie się po stronie wiary i jednocześnie uroczyste zobowiązanie się przed Bogiem i braćmi do sumiennego jej praktykowania" - podkreśla.

Metropolita warszawski apeluje także do diecezjan by Rok Wiary był "szczególnym przynagleniem nas wszystkich do dawania bardziej czytelnego świadectwa wiary. Zaś dla duszpasterzy, katechetów, rodziców i bliskich niech będzie przynagleniem do bardziej sumiennego i odpowiedzialnego przygotowywania dzieci i dorosłych do świadomego uczestniczenia w sakramentach świętych" - zalecił.

Kard. Nycz pisze także o nowej ewangelizacji i wskazuje, że jej podstawą jest "świadectwo życia ewangelią tych, którzy uwierzyli Chrystusowi i przyjęli Dobrą Nowinę, jako sposób swojego życia". Wyjaśnia, że "podejmowana systemowo i na wielu płaszczyznach idea nowej ewangelizacji adresowana przede wszystkim do tych, którzy znali Chrystusa, przyjęli pierwsze sakramenty, ale od Niego odeszli jest zadaniem całego Kościoła, a w nim każdego z nas".

List pasterski zostanie odczytany w kościołach archidiecezji warszawskiej 30 września. Rok Wiary zostanie zainaugurowany w stołecznej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela wieczorem 11 października. Kard. Nycz będzie w tym czasie uczestniczył w obradującym w Rzymie synodzie biskupów nt. nowej ewangelizacji.

Rok Wiary został on ogłoszony przez papieża Benedykta XVI listem apostolskim "Porta fidei". Będzie on trwał do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 2013 roku. Okazją do jego ogłoszenia jest 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznica ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego.

 

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Singielka 08:15:27 | 2012-09-29
"W kolejne niedziele i uroczystości wprowadzenia te będą nam wyjaśniać jedną prawdę wiary katolickiego Credo."
Bardzo dobry pomysł, ale szkoda, że nie dotyczy wszystkich diecezji i parafii, bo zrozumiałam z tekstu, że tylko Warszawy, chyba, że źle zrozumiałam ...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Archimedesa 17:14:26 | 2012-09-24
Odpowiem tutaj księdzu z Katow. na temat zapatrywania Jezusa na ateistów i ich bilb . -coś tam. Otóż WIARA W BOGA jest koroną człowieka, jest darem,który nie każdemu jest dany. Prawdziwy człowiek powinin kierować się zasadami,które wynikają z prostej rady-Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.Zatem katolicki potwór jest większym powodem do odrazy["plemię żmijowe"] ,niż człowiek dobry ,racjonalny od IV do X dekalogicznej.
  Wiara góry przenosi,albo ,albo niczego nie wychlupota.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~re 16:32:42 | 2012-09-24
".....jest bardzo wielu ludzi, którzy ciągle deklarują się jako wierzący, choć dawno nie spełniają obiektywnych kryteriów wiary. Wierzą po swojemu w to, co im odpowiada, a pomijają prawdy wymagające i niewygodne...".

Dzieje się to przy czynnym współudziale duszpasterzy niesakramentalnych związków. Prawda nierozewalności małżeństwa jest być może przez tych ludzi przymowana, ale pomijana w realizacji jako niewygodna i wymagająca

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?