Kościół w stadium kryzysowej reorganizacji

Radio Watykańskie

Francuscy biskupi muszą przedstawić Papieżowi i jego współpracownikom niemal całą minioną dekadę. Ostatnia wizyta ad limina miała miejsce na przełomie 2003 i 2004 r., jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II. Od tego czasu wiele się u nas wydarzyło.

 

Tak kard. André Vingt-Trois opisuje rozpoczętą właśnie wizytę ad limina Apostolorum francuskiego episkopatu, którego jest przewodniczącym. Dziś Benedykt XVI przyjął pierwszych sześciu biskupów z północnego zachodu Francji.

 

Jak zauważa kard. Vingt-Trois, statystyki, które biskupi przedstawią w Rzymie, nie dają najlepszego świadectwa o tym Kościele. Słabną bowiem praktyki religijne, spada liczba wiernych i kapłanów. Istnieją też jednak pozytywne zjawiska, których statystyki nie oddają. Tytułem przykładu hierarcha wskazuje na wiernych świeckich, którzy odważnie przeżywają swą wiarę w niesprzyjającym zsekularyzowanym środowisku. Pozytywnym elementem jest też odrodzenie duszpasterstwa młodzieży i stała troska o nowe powołania - mówi kard. Vingt-Trois.

 

"Kryzys powołań to zjawisko, które trwa w naszym Kościele od dawna - wyjaśnił przewodniczący francuskiego episkopatu w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. - Tym niemniej wciąż na nowo staramy się proponować młodym drogę kapłaństwa. Ale w związku z długotrwałym kryzysem powołań musimy też reorganizować sieć parafii. Aktualnie struktura ta odpowiada dawnym czasom, kiedy życie ludzi koncentrowało się wokół kościoła. Dzisiaj tak już nie jest. Musimy więc zastępować tradycyjne parafie centrami życia duchowego, które będą dla współczesnego człowieka bardziej atrakcyjne. Kościół jest też obecny na polu społecznym. Prowadzimy stały dialog z władzami politycznymi. Przede wszystkim jednak staramy się pobudzać wiernych świeckich, aby brali odpowiedzialność za życie publiczne. Również tam trzeba dawać świadectwo Ewangelii. W tym celu staramy się umacniać i precyzować poglądy naszych wiernych, aby mogli wnosić przesłanie Chrystusa w aktualną sytuację".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

faflu 22:22:33 | 2012-09-20
"...zastępować tradycyjne parafie centrami życia duchowego, które będą dla współczesnego człowieka bardziej atrakcyjne..." - atrakcyjne?! Centra życia duchowego?! O co tu chodzi? Obawiam się, że za tego rodzaju językiem kryje się kompletny rozkład Kościoła we Francji i wywieszenie białej flagi. Ostatni gasi światło..

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?