"Nie bagatelizujcie dialogu z islamem"

Radio Watykańskie
(fot. PAP/EPA/NABIL MOUNZER)

Patriarcha Kościoła Syryjsko-Katolickiego Ignacy Józef III Younan ostrzegł przed bagatelizowaniem dialogu z islamem. "Zachód ciągle jeszcze nie rozumie, z jakimi wyzwaniami przychodzi nam się zmierzyć w tej części świata" - powiedział 16 września zwierzchnik syrokatolików w Libanie w rozmowie z Radiem Watykańskim.

 

Zauważył, że inaczej niż w państwach demokratycznych, lub "tak zwanych świeckich" chrześcijanie na Bliskim Wschodzie nie mogą głosić swojej wiary w sposób wolny". "Nie możemy oszukiwać samych siebie" - stwierdził patriarcha Younan.

 

Dziś po południu patriarcha wraz z innymi wysokiej rangi przedstawicielami wyznań chrześcijańskich w Libanie spotkał się z papieżem Benedyktem XVI. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że wspólnym zadaniem Wschodu i Zachodu jest poszanowanie wolności religijnej i światopoglądowej. Zachód powinien konsekwentnie pomagać chrześcijanom Orientu w ich staraniach w organizacjach międzynarodowych o przestrzeganie praw człowieka. Jako "nieszczere" określił patriarcha twierdzenie Europejczyków, jakoby na Bliskim Wschodzie panował inny sposób myślenia.

Patriarcha ocenił też, że gdy chodzi o ekumenizm, to chrześcijanie na Bliskim Wschodzie wyprzedzają Zachód. "Gdybyśmy nie żyli w prawdziwej wspólnocie, nie moglibyśmy świadczyć swojej wiary jako ludzie ochrzczeni" - stwierdził. Dodał, że "nie wolno lamentować i powtarzać za innymi, że chrześcijanie muszą się zjednoczyć, bo my już jesteśmy zjednoczeni". Jednocześnie patriarcha Syryjskiego Kościoła Katolickiego przyznał, że na płaszczyźnie duszpasterskiej "jest jeszcze wiele do zrobienia".

Udział chrześcijan w ogólnej liczbie ludności w Libanie zmalał w ciągu ośmiu ostatnich lat z 54 do 40 procent. Najsilniejszą grupą jest Kościół maronicki, a następnie grecko-prawosławny. Resztę stanowią grecko-katoliccy melchici, prawosławni i katoliccy Ormianie oraz syrokatolicy, asyryjczycy i chaldejczycy, koptowie i katolicy łacińscy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook