Patriarcha Cyryl rozpoczął wizytę w Japonii

Od miasta Hakodate na północnojapońskiej wyspie Hokkaido rozpoczął 14 września swą pięciodniową wizytę w Kraju Wschodzącego Słońca patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Podróż ta wiąże się z przypadającą w tym roku setną rocznicą śmierci założyciela Japońskiego Kościoła Prawosławnego (JKP), arcybiskupa św. Mikołaja (Kasatkina; 1836-1912).

 

Na lotnisku w Hakodate (na południu Hokkaido) patriarchę powitali zwierzchnik JKP, metropolita tokijski i całej Japonii Daniel wraz z grupą duchowieństwa tego Kościoła, ambasador Rosji w Japonii Jewgienij Afanasjew, konsul generalny Rosji w Sapporo Wasilij Saplin i inne osobistości.

 

Idąc śladami "apostoła Japonii", jak nazwano św. Mikołaja, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) przybył najpierw do Hakodate, gdyż tam również rozpoczął swą posługę w tym kraju abp Mikołaj. Patriarcha odwiedzi tam cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego i miejscowy cmentarz, na którym spoczywają m.in. szczątki uchodźców i imigrantów z Rosji.

 

Wieczorem tegoż dnia odleci na wyspę Honsiu - do Tokio, skąd nazajutrz uda się do miasta Sendai, gdzie ma swoją siedzibę największa na wyspach eparchia (diecezja) JKP, na której terenie znajduje się ponad połowa parafii tego Kościoła. Jednocześnie jest to obszar, który szczególnie silnie ucierpiał w wyniku tragicznych w skutkach trzęsienia ziemi i tsunami, jakie nawiedziły Japonię w marcu ub.r. Patriarcha odprawi nabożeństwo w miejscowej katedrze pw. Zwiastowania NMP.

 

Najważniejszym dniem wizyty ma być niedziela 16 września, gdy zwierzchnik RKP będzie przewodniczył liturgii w katedrze tokijskiej pw. Zmartwychwstania, zwanej potocznie Nikolai-do (od imienia abp. Mikołaja). Weźmie też udział jako główny gość w innych uroczystościach z okazji setnej rocznicy śmierci "apostoła Japonii", m.in. odprawi nabożeństwo na jego grobie i na grobach japońskich hierarchów prawosławnych na stołecznym cmentarzu Yanaka.

 

Na 18 września - ostatni dzień pobytu Cyryla w Japonii - wyznaczono jego spotkania z cesarzem Akihito i premierem Yoshihiro Nodą.

 

Program wizyty przewiduje również prezentację japońskiego tłumaczenia książki głowy RKP "Wolność i odpowiedzialność", a także innej książki po japońsku - o pierwszym rosyjskim mistrzu dżudo i założycielu sambo [rosyjska sztuka samoobrony, podobna nieco do dżudo - KAI] Wasiliju Oszczepkowie (1892-1937). Przez pewien czas kształcił się on w tokijskim prawosławnym seminarium duchownym, które prowadził abp Mikołaj.

 

Święty Mikołaj (w świecie Iwan Kasatkin; 1836-1912) w 1861 r., na polecenie Świętego Synodu RKP wyjechał na Hokkaido jako kapłan, obsługujący kaplicę przy znajdującym się na wyspie konsulacie rosyjskim. Na miejscu szybko opanował język japoński, co ogromnie ułatwiło mu nawiązywanie kontaktów z miejscową ludnością oraz prowadzenie działalności duszpasterskiej i misyjnej. 10 czerwca 1870 r. założył tam Rosyjską Misję Duchowną i stanął na jej czele. Przetłumaczył na japoński Pismo Święte i wiele ksiąg liturgicznych, zbudował w Tokio cerkiew pw. Zmartwychwstania Pańskiego.

 

30 marca 1880 r. o. hieromnich Mikołaj przyjął sakrę jako biskup rewelski i wikariusz (biskup pomocniczy) eparchii (diecezji) ryskiej. Tym samym powstała pierwsza diecezja Japońskiego Kościoła Prawosławnego, która w 1906 r. otrzymała nazwę eparchii tokijskiej i japońskiej.

 

10 kwietnia 1970 r., w setną rocznicę powstania Misji, Patriarchat Moskiewski ogłosił bp. Mikołaja świętym, przyznając mu tytuł Równego Apostołom. Jednocześnie ogłoszono autonomię JKP.

 

Pierwszym i długoletnim jego zwierzchnikiem był metropolita Tokio i całej Japonii Teodozjusz (zm. 7 maja 1999). Od 2000 r. Kościołem kieruje metropolita Daniel (Ikada Ikuo Nashiro; ur. 5 września 1938). Dziś prawosławie na wyspach ma ok. 30 tys. wiernych w ok. 150 parafiach; wśród nich pracuje ponad 40 duchownych (w tym 30 księży, reszta to diakoni). JKP dzieli się na 3 eparchie: Sendai i Wschodniojapońską, Kioto i Zachodniojapońską, oraz tokijską. Na czele tej pierwszej stoi bp Serafin (Noboru Tsujie), podczas gdy dwiema pozostałymi kieruje metropolita Daniel.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook