Tomaszowice: Jaki kształt przyjmie UE?

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Jaki kształt polityczny przyjmie UE i czy koncepcja "Ojców Europy" jest jeszcze aktualna - zastanawiali się uczestnicy XII konferencji z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która 14 września rozpoczęła się w podkrakowskich Tomaszowicach.

 

W dwudniowym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele rządu, kardynałowie, biskupi i przedstawiciele parlamentu europejskiego. Tegoroczne spotkanie poświęcone jest chrześcijańskim oczekiwaniom wobec kształtu Europy.

 

Jego uczestnicy przybliżyli postaci "Ojców Europy", mówili o tym, kim byli i czym się kierowali w budowaniu wspólnej Europy. W panelu uczestniczyła m.in. Romana De Gasperi, córka jednego z twórców powojennego ładu w Europie, Alcide de Gasperi'ego, która mówiła o przesłankach, które zwróciły uwagę jej ojca na sprawy społeczne i wspólnych celach, które według niego powinna osiągnąć Europa. - Alcide Gasperi zwracał też szczególną uwagę na to, w jaki sposób zbliżyć się do młodego pokolenia oraz na działania na rzecz wspólnej przyszłości, na pracę, z której młodzi powinni czerpać radość - mówiła.

 

Prelegentka przywołała również postać Konrada Adenauera i Roberta Schumana, którzy wspólnie z Gasperim budowali zjednoczoną Europę. Podkreślała, że u podstaw ich poglądów było chrześcijaństwo. - Współpraca pomiędzy narodami powinna być oparta na wartościach chrześcijańskich i one powinny leżeć u podstaw działania polityków europejskich - zaznaczyła.

 

Zdaniem dr. Jacka Saryusza-Wolskiego, wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) potrzebne jest przypominanie korzeni i założeń Europy, ale też ich współczesna interpretacja. Według niego podstawy zjednoczenia Europy były chrześcijańskie, a wśród nich dominowały jedność, pokój, solidarność i dobro wspólne. - Albo Europa będzie się odwoływała do wartości, albo jej nie będzie - zaznaczył Saryusz-Wolski.

 

Konferencja odbywa się w Centrum Konferencyjnym "Dwór w Tomaszowicach". Inicjatorem tych spotkań jest bp Tadeusz Pieronek. Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu, grupa EPL. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook