W kościołach czytany dokument o pojednaniu

W niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce odczytywany jest dokument o pojednaniu narodów Polski i Rosji. Podpisali go 17 sierpnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I.

 

Decyzję o odczytaniu dokumentu podjęli biskupi diecezjalni zgromadzeni 25 sierpnia na Jasnej Górze, uzasadniając ją tym, że jest on "głęboko religijny i teologiczny".

Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji apelują w dokumencie o wysiłki w rozwijaniu dialogu, wzajemnego zaufania i zbliżenia Polaków i Rosjan. Proszą też o budowanie "wolnej od przemocy i wojen pokojowej przyszłości naszych krajów i narodów".

Jak poinformował PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, przed odczytaniem wspólnego dokumentu we wszystkich kościołach w Polsce doszło do wymiany listów między patriarchą Cyrylem I oraz arcybiskupem Józefem Michalikiem.

Patriarcha Cyryl I napisał do abp. Michalika, że ma nadzieję, iż jego wizyta w Polsce przyczyni się "do rozwinięcia współpracy
pomiędzy Patriarchatem Moskiewskim i Kościołem katolickim w Polsce i będzie wspólnym świadectwem dawanym przez obydwa Kościoły w obronie tradycyjnych wartości w Europie". Podkreślił w nim też, że "wspólne wysiłki oczyszczą pamięć historyczną i przyczynią się do budowania relacji między dwoma sąsiednimi narodami, a podstawą do tego jest miłość chrześcijańska i wzajemne przebaczenie".

Odpisując na list abp Michalik podkreślił, że "szczególnym znakiem i potrzebnym dziełem jest zjednoczenie naszych Kościołów i wspólny głos w obronie wartości ewangelicznych i prawa naturalnego w Europie i w świecie". "Podpisanie wspólnego dokumentu odbiło się dobrym echem w Kościele katolickim i w Polsce" - dodał.

O wspólnym przesłaniu Kościoła katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji mówił zaraz po jego podpisaniu Benedykt XVI. "Jest to ważne wydarzenie, które budzi nadzieję na przyszłość" - powiedział papież, oceniając wspólną deklarację jako wolę budowania braterskiej jedności.

Do przewodniczącego Episkopatu Polski listy gratulacyjne skierowali m.in. przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Peter Erdö oraz abp Robert Zollitsch. Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich widzi w przesłaniu "ważny impuls do pojednania obydwu narodów" i nową drogę spotkania narodów polskiego i rosyjskiego.

Do wymiany listów doszło też w końcu sierpnia - jak poinformował ks. Kloch - między sekretarzem generalnym KEP bp. Wojciechem Polakiem a przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolitą Hilarionem. Sekretarz generalny Episkopatu Polski przesłał komunikat biskupów z Jasnej Góry i poinformował o ich decyzji odczytania dokumentu w polskich kościołach. Metropolita Hilarion wskazał na pierwszą wizytę patriarchy Cyryla I w Polsce jako "ważny krok we wzajemnym rozumieniu i współpracy obydwu Kościołów".

"Cieszy uznanie wyrażone z tak wielu stron po podpisaniu wspólnego dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji" - powiedział PAP rzecznik Episkopatu Polski. Dodał, że wspólny dokument "jest przesłaniem duszpasterskim i nie ma nic wspólnego z polityką.

Odnosząc się do podpisanego wspólnego dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji, arcybiskup Michalik i patriarcha Cyryl I przyznają, że w okresie wielowiekowego sąsiedztwa Polski i Rosji dochodziło raz po raz do "obcości, jawnej wrogości, a nawet do walki między narodami". Podkreślają jednocześnie, że nowe wysiłki - zgodnie z podpisanym dokumentem - "mają zbliżyć oba Kościoły i narody przez dialog, lepsze poznanie się i odbudowę zaufania oraz doprowadzić do pojednania".

"Pojednanie - jak podkreślają hierarchowie obu Kościołów - zakłada gotowość przebaczenia sobie nawzajem przez Polaków i Rosjan krzywd i niesprawiedliwości". "Przebaczenie jest pierwszym krokiem do zaufania i wzajemnego pojednania. Zobowiązuje nas do tego - mówi dokument - modlitwa: Ojcze nasz  i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom".

W dokumencie tym podkreśla się, że obydwa narody stanęły wobec nowych wyzwań. Patriarcha Cyryl I i abp Michalik wyliczają wśród nich "odrzucanie podstawowych zasad moralnych opartych na Dekalogu, promowanie aborcji, eutanazji i związków homoseksualnych, a współczesny świat propaguje konsumpcjonistyczny styl życia, usuwa tradycyjne wartości i symbole religijne z przestrzeni publicznej". "Obydwa Kościoły mogą i chcą współpracować w przeciwdziałaniu tym zjawiskom. Szczególną nadzieję upatrują tu w młodzieży" - podkreśla się w dokumencie.

Hierarchowie obu Kościołów rozwiązanie trudnych problemów historycznych powierzają historykom i specjalistom oraz z uznaniem przyjmują działalność kompetentnych komisji i zespołów, zarówno w Polsce, jak i w Rosji.

 

  

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:32:06 | 2012-09-09
List czytają tylko Polakom, Rosjanie nic nie wiedzą, nie jest im odczytywany nigdzie!!! To jakaś iluzja pojedniania ! My mamy się koić, a oni nic... To my Polacy byliśmy mordowani przez sowietów, gwałcone były przy "wyzwalaniu" nasz córki i matki. To nas po wojnie więziło NKWD na zimnie i o głodzie, dzieci osierocone przez oprawców strzelającym rodzicom w tył głowy !!! Pojednanie? Jakie ?!


Za Rzeczpospolita.pl
Tekst przesłania, wzywającego narody Polski i Rosji do pojednania, a także wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd, został odczytany w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie

Dokument, podpisany 17 sierpnia w Warszawie przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika, odczytał metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewną dyplomacją.

Uczynił to na zakończenie liturgii, upamiętniającej 200. rocznicę zwycięstwa wojsk rosyjskich nad Wielką Armią Napoleona w 1812 roku, a celebrowanej przez Cyryla.

W uroczystości uczestniczyło około 15 tys. osób: 5 tys. wewnątrz świątyni i 10 tys. - na zewnątrz. Wśród obecnych był przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Siergiej Naryszkin.

Sobór Chrystusa Zbawiciela - to najważniejsza świątynia prawosławna w Rosji.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Troll 18:04:25 | 2012-09-09
Cyryl I to agent NKWD na usługach Putina - czytałam w pewnej gazecie.
Jakie pojednanie, jeśli druga strona fałszuje historię?
Podpisanie dokumentu, miało miejsce w świeckim miejscu, bez zaproszenia Boga - znaku krzyża czy modlitwy - teraz słyszymy w Polskich kościołach przesłanie, o którym milczy się w Rosji. Jakoś nie pojmuję tego pojednania. Komu ono ma służyć?
Trochę dziwne mi się wydaje pojednanie z Rosją za czasów rządzenia przez PO,B.Komorowskiego i D.Tuska.Dlaczego takiego pojednania kościół nie wystosował za czasów innego premiera czy prezydenta.To pojednanie jest fikcją nie tylko strony kościoła katolickiego Polski jak i cerkwi Rosji,służy tylko mydleniu oczy ludziom.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Myśląca 15:15:46 | 2012-09-09
 Cyryl I to agent NKWD na usługach Putina - czytałam w pewnej gazecie.
Jakie pojednanie, jeśli druga strona fałszuje historię?
Podpisanie dokumentu,  miało miejsce w świeckim miejscu, bez zaproszenia Boga -  znaku krzyża czy modlitwy - teraz słyszymy w Polskich kościołach przesłanie, o którym milczy się w Rosji. Jakoś nie pojmuję tego pojednania. Komu ono ma służyć?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AK-owiec 12:03:42 | 2012-09-09
List czytają tylko Polakom, Rosjanie nic nie wiedzą, nie jest im odczytywany nigdzie!!! To jakaś iluzja pojedniania ! My mamy się koić, a oni nic... To my Polacy byliśmy mordowani przez sowietów, gwałcone były przy "wyzwalaniu" nasz córki i matki. To nas po wojnie więziło NKWD na zimnie i o głodzie, dzieci osierocone przez oprawców strzelającym rodzicom w tył głowy !!! Pojednanie? Jakie ?!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Czytelnik 10:52:51 | 2012-09-09
Nie rozumiem, co złego jest w pojednaniu i wybaczeniu? Widać, żę dla komentujących tu  chrześcijanina słowa Jezusa "Miłujcie nieprzyjaciół swoich" są niewygodne......Chyba nie jesteście chrześcijanami, a z wiary i nauczania Kościoła wybieracie tylko to, co Wam pasuje.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 10:32:39 | 2012-09-09
A kiedy będzie on odczytany we wszystkich cerkwiach w Rosji? Dobrze by było aby była zasada wzajemności. Z drugiej strony dobrze, że dokument powstał i zaczęliśmy wybaczanie sobie win zanim Polaków nie będzie za kilka lat. Trzeba się pogodzić póki jest się w drodze.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 10:19:05 | 2012-09-09
korekta: ... jest to warunek przetrwania nadchodzących kar przez dane państwo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 10:16:56 | 2012-09-09
Wątpię, aby Rosjanie Intronizowali Chrystusa na Króla Rosji, ale w świecie wszystko jest możliwe, więc może zrobią. Zgodnie z objawieniami s.b. Rozalii Celak jest warunek nadchodzących przetrwania kar przez dane państwo. Objawienie zostały uznane za autentyczne przez archidiecezję krakowską.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wierny 10:06:36 | 2012-09-09
A kiedy będzie on odczytany we wszystkich cerkwiach w Rosji? Dobrze by było aby była zasada wzajemności. Z drugiej strony dobrze, że dokument powstał i zaczęliśmy wybaczanie sobie win zanim Rosjan nie będzie za kilka lat. Trzeba się pogodzić póki jest się w drodze.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?