Katecheta przekaże uczniom to, czym sam żyje

(fot. pineapple / flickr.com)

O tym, że katecheza jest przede wszystkim dzieleniem się katechety z uczniami własnym doświadczeniem wiary i przekazywaniem im tego, czym sam żyje - mówił 29 sierpnia bp Krzysztof Nitkiewicz podczas kongregacji dla osób świeckich, zakonnych i księży uczących religii. Spotkanie odbyło się w auli Katolickiego Domu Kultury w Sandomierzu.

 

Biskup sandomierski zwracając się do zebranych katechetów wskazał na istotę posługi katechetycznej w szkole.

 

- Jeśli doświadczam miłości Chrystusa, nie mogę tego zatrzymać dla siebie. Ta miłość będzie mnie przynaglała, żeby o niej mówić i świadczyć czynami. Muszę utożsamić się z apostołami i świętymi, którzy z zapałem głosili Dobrą Nowinę. Dzięki Bogu mamy wielu takich właśnie katechetów - mówił bp Nitkiewicz.

 

- Z kolei nieskuteczność katechezy może wynikać z postawy najemnika, ze zbytniego zaufania swoim umiejętnościom i braku współpracy z Łaską Bożą. Można mieć wielką wiedzę religijną, wręcz erudycję i być jednocześnie człowiekiem niewierzącym. Można przekazywać własną naukę, a nie naukę Chrystusa. Taki katecheta wyrządza więcej zła, niż propaganda uprawiana przez różne środowiska antychrześcijańskie - napominał biskup.

 

Hierarcha podziękował także za dotychczasową posługę dyrektora Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej ks. Jerzemu Dąbkowi, który został mianowany proboszczem parafii św. Józefa w Sandomierzu oraz Wikariuszem Biskupim ds. Ewangelizacji i Sakramentów. Swoje podziękowania za dwunastoletnią posługę ks. Dąbka przekazali także przedstawiciele gremium katechetów. Nowym dyrektorem został mianowany ks. Bogdan Krempa.

 

Spotkanie z katechetami poprzedziła wspólna Eucharystia odprawiona w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

 

Podczas homilii ordynariusz mówił o misji i zadaniach katechetów, którzy podobnie jak Jan Chrzciciel powinni nie tylko głosić Chrystusa, ale również stawać się jego świadkami.

 

Obecnie w szkołach na terenie diecezji sandomierskiej zatrudnionych jest ponad 650 katechetów świeckich i duchownych (zakonników i księży).

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?