Powstanie katalog manuskryptów św. Teresy

Z okazji zbliżającej się 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa karmelici bosi przygotowali bogaty program poświęcony jej osobie i duchowości. Zrodził się też ambitny projekt, aby przygotować katalog wszystkich rękopisów mistyczki z Avili, których miejsce przechowywania jest obecnie nieznane.
 

Pełny katalog rękopisów św. Teresy byłby wielkim wkładem nie tylko w poznanie mistyczki, ale także w studia nad hiszpańską literaturą Złotego Wieku. "To cenny wkład do naszego dziedzictwa kulturalnego, a szczególnie do naszej chrześcijańskiej kultury duchowej" - mówi o. Tomás Álvarez, karmelita, który stoi na czele projektu i jest wybitnym znawcą św. Teresy.

 

Jego zdaniem 1300 stron, które obecnie są znane i skatalogowane, to zaledwie połowa rękopisów. Strony "rozproszyły się" głównie w XVII w. z powodu "dziwnej pobożności ludowej". Kartki zapisane przez św. Teresę uznawano za relikwie, co sprawiło, że pocięto je i rozesłano do wielu miejsc na całym świecie. Dzisiaj o tych kartkach wiadomo niewiele, pozostają też one nieznane dla historyków. Stąd apel do klasztorów, bibliotek, archiwów i osób prywatnych, aby pomogły uzupełnić katalog rękopisów jednej z najwybitniejszych postaci XVI w., zarówno w literaturze jak i duchowości.

Wspomóż Nas
Tagi: św teresa

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?