Pielgrzymują śladami "młodych samurajów"

(fot. sxc.hu)

Japońska młodzież pielgrzymuje po Europie śladami "młodych samurajów" - "pierwszych ambasadorów" z XVI wieku.

 

W minioną środę 8 sierpnia w Castel Gandolfo Benedykt XVI przyjął na specjalnej audiencji delegację ośmiorga licealistów z Minamishimabary, Jokohamy, Tokio, Fukuoki i Nakatsu. Agencja Kyodo określiła ich spotkanie z papieżem jako "pamiątkowe wydarzenie", nawiązujące do spotkania młodych samurajów z papieżem Grzegorzem XIII, jakie miało miejsce w Rzymie.

 

Ci pierwsi Japończycy w Europie, uczniowie jezuickiego kolegium w Amakasa, zostali wysłani w 1572 r. przez katolickich panów feudalnych z Kiusiu. W Rzymie mieli złożyć wizytę papieżowi i nawiązać kontakty dyplomatyczno-gospodarcze z Portugalią, Hiszpanią i Włochami. Wśród nich znalazł się beatyfikowany w 2008 r. w Nagasaki Juliao Nakaura. Po powrocie do kraju w 1590 r. zastał on zupełnie inną sytuację polityczno-religijną i pomimo nasilających się krwawych prześladowań zdecydował się przyjąć święcenia kapłańskie i ponieść śmierć męczeńską w Nagasaki.

 

Obecną "pamiątkową pielgrzymkę" zorganizował urząd miejski w Minamishimabarze na wyspie Kiusiu, skąd pochodzili czterej młodzi samuraje. Minamishimabara jest znana także z powstania katolików przeciw rządom szoguna Tokugawy w latach 1637-1638. W walkach poniosło wówczas śmierć ponad 30 tys. wyznawców Chrystusa.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook