Powołaniowa wiosna w Azji i Afryce

(fot. thetalesend / flickr.com / CC BY 2.0)

Największy wzrost liczby powołań kapłańskich zanotowano w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku w Azji i Afryce - wynika z danych Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej W latach 2000-2010 doszło tam do prawdziwej "wiosny powołaniowej".

 

Wzrost nastąpił także w Oceanii. Natomiast w Europie i w mniejszym stopniu na Bliskim Wschodzie mamy do czynienia ze spadkiem liczby kandydatów do kapłaństwa.

 

W Azji liczba seminarzystów wzrosła przez 10 lat z 25 tys. do 33 tys. i stale się zwiększa, co pozwala myśleć z optymizmem o rozwoju Kościoła katolickiego w takich krajach, jak: Korea, Japonia, Filipiny, Indie, Wietnam i Chiny. W Afryce odnotowano wzrost 20 tys. do 27 tys., a w Oceanii - z 923 do 1060.

 

Na Bliskim Wschodzie doszło do spadku liczby kandydatów do kapłaństwa: z nieco ponad 800 do mniej niż 700. Ma to związek z opuszczaniem przez chrześcijan tego regionu z powodu tamtejszych konfliktów. Największy spadek dotyczy jednak Europy: z około 27 tys. do 20,5 tys.

 

Kontynent amerykański został w tej statystyce podzielony na cztery obszary, z których dwa mają bilans pozytywny, a dwa negatywny. Ameryka Północna zanotowała wzrost z 5600 do 5750, zaś Antyle z 1250 do ponad 1400. Z kolei spadek nastąpił w Ameryce Południowej (z prawie 22 tys. do 21 tys.) i - niewielki - w Ameryce Środkowej (z 8430 do 8380).

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook