Kraków: 11 sierpnia święto ludzi telewizji

W sobotę 11 sierpnia w uroczystość św. Klary, siostry z klauzurowego Zakonu Ubogich Pań wraz z wiernymi modlić się będą za ludzi pracujących w telewizji - wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w przygotowywaniu i przekazywaniu programów telewizyjnych.

 

Mszy o godz. 17.00 przy ul. Grodzkiej 54 w Krakowie przewodniczyć będzie kard. Franciszek Macharski. Od ponad pół wieku św. Klara jest patronką telewizji.


"Po Mszy będzie okazja do uczczenia relikwii Świętej z Asyżu. W tym dniu, za pobożne uczestniczenie w obrzędach, pod zwykłymi warunkami, można zyskać także odpust zupełny" - mówi m. Barbara Dragon, przełożona krakowskich klarysek (matka ksieni).

 

W 1958 r. papież Pius XII w breve "Clarius explendescit" ogłosił św. Klarę "niebiańską przed Bogiem patronką telewizji". Siostry klaryski, choć same nie oglądają telewizji, to jednak pamiętają w modlitwie o tych, którym patronuje założycielka ich Zakonu.

 

Dlaczego Stolica Apostolska obrała akurat św. Klarę na patronkę telewizji? Odpowiedź odnajdujemy w "Źródłach Franciszkańskich". Jak pisze brat Tomasz z Celano, kiedy św. Klara na rok przed śmiercią leżała schorowana w łóżku i z tego powodu nie mogła uczestniczyć w pasterce, to w nadprzyrodzonej wizji - jakby na telebimie - zobaczyła zebranych ludzi w kościele św. Franciszka w Asyżu i w sposób duchowy uczestniczyła we Mszy, widząc i słysząc wszystko, co tam się działo.
 

- Słyszała braci radośnie śpiewających psalmy, uważała na melodie kantorów, wreszcie słyszała granie instrumentów. Doznała jeszcze większego cudu, gdyż zobaczyła żłóbek Pański - relacjonuje franciszkański biograf. - Za łaską Chrystusa słyszałam dosłownie całe nabożeństwo, jakie było odprawiane tej nocy w kościele św. Franciszka - przytacza wyznanie św. Klary.

 

Kraków jest jedynym miastem w Polsce, gdzie są i siostry klaryski, i oddziały wszystkich ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Msze za ludzi tego medium sprawowane są przy Trakcie Królewskim od roku 2005.

 

W tym roku Zakon obchodzi 800-lecie istnienia. Założyli go: św. Klara i św. Franciszek z Asyżu. Klaryski żyją w ścisłej klauzurze, w ubóstwie i pokucie oraz w adoracyjnym skupieniu. Utrzymują się z pracy przy naprawie i szyciu szat kościelnych oraz paramentów liturgicznych. Przyjmują też jałmużnę.

 

W Krakowie siostry osiedliły się na stałe przy kościele św. Andrzeja ok. 1320 roku. Obecnie przy ul. Grodzkiej 54 mieszka blisko 40 klarysek.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook