Udostępniono miejsce śmierci św. Faustyny

Oratorium - miejsce śmierci św. s. Faustyny, to jedno z miejsc, które po raz pierwszy będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Cracovia Sacra. Podczas dwóch nocy (z 14 na i z 15 na 16 sierpnia) będzie można podziwiać kościelne zabytki i klasztorne skarbce, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających.

 

Inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbędzie się 14 sierpnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas Mszy św. odprawionej przy ołtarzu polowym. Zaplanowano także koncert "Assumpta Maria" w wykonaniu Octava Ensemble. W tym dniu po raz pierwszy będzie można zobaczyć oratorium - miejsce śmierci św. siostry Faustyny.

 

- Tegoroczna noc Cracovia Sacra wpisuje się w jubileusz 150-lecia powstania i działalności Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, który jest obchodzony w tym roku - mówiła 7 sierpnia s. Elżbieta Siepak ZSMBM podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie. - To również z tej okazji, po raz pierwszy będzie można wejść do oratorium - miejsca śmierci św. s. Faustyny, w którym spędziła ostatnie dni swego życia - podkreśliła. - W tym miejscu znajdują się prochy s. Faustyny oraz relikwie stu świętych i błogosławionych - dodała. Do tego miejsca będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

 

W Łagiewnikach będzie można także zobaczyć wiele pamiątek: m. in. obrączkę z zaślubin wieczystych, ołtarzyk z rodzinnego domu s. Faustyny, lampkę nocną z Wilna, przy której pisała "Dzienniczek" oraz jej letnią pelerynę. Wieczorem na terenie sanktuarium rozpocznie się pop-oratorium w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN. Będzie można wysłuchać pieśni i narracji na podstawie "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Wyboru tekstów dokonała s. Elżbieta Siepak ZSMBM.

 

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są "krakowskie sanktuaria". Oprócz zwiedzania zabytkowych kościołów, zaplanowano wiele wystaw i koncertów.

 

- Podczas tego wydarzenia możemy zetknąć się ze skarbami, których na co dzień nie możemy oglądać oraz ze sztuką sakralną. To również taki moment kiedy możemy świadomie popielgrzymować, a idea pielgrzymowania jest w tym okresie szczególnie bliska - mówiła Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. - To wydarzenie umożliwia zwiedzającym odkrywanie kościelnych zabytków i zasobów kultury europejskiej, które znajdują się w naszym mieście - dodała.

 

W ramach tegorocznej akcji Cracovia Sacra będzie można zobaczyć wystawę pt. "Zabytkowe szaty liturgiczne w zbiorach Paulinów na Skałce", a także "Artyści Karmelu. Twórczość Karmelitów na Piasku" oraz "Zabytki klasztorów Ojców Bernardynów w Polsce - Sanktuaria". W Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Stanisław Groń SJ, redaktor naczelny Posłańca Serca Jezusowego opowie o początkach i teraźniejszości tego pisma. Odbędzie się ponadto prezentacja projektu fryzu Piotra Stachiewicza "Hołd Sercu Bożemu". Natomiast o. dominikanie przygotowali dwie wystawy "Wielki pożar 1850" i "Wielkie osobowości XX wieku (o. Studziński i o. Badeni).

 

W opactwie benedyktynów w Tyńcu zaplanowano otwarte warsztaty dla dzieci "Malowany świat dawnych ksiąg", a także zwiedzanie średniowiecznego skryptorium. W klasztorze sióstr benedyktynek w Staniątkach uczestnicy Cracovia Sacra będą zwiedzać za klauzurą kapitularz oraz dawną celę apteczną z barokową polichromią wykonaną w latach 1677-1688. Zaplanowano też pokaz filmów z pięcioma wizjami Hildegardy z Bingen - dwunastowiecznej benedyktyńskiej mniszki, mistyczki i wizjonerki. Oprócz tego będzie można zwiedzać Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie.

 

Na nocne zwiedzanie zaprasza także Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. Tam w sanktuarium bł. Jana Pawła II będzie można zobaczyć prezentację pamiątek Ojca Świętego, a także obejrzeć spektakl poetycko-muzyczny oparty na poezji m.in. ks. J. Twardowskiego, Jana Pawła II, i B. Leśmiana.

 

Natomiast w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta odbędzie się zwiedzanie wystawy poświęconej św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu oraz pokoju bł. Bernardyny Jasbłońskiej. W Muzeum Archidiecezjalnym zaplanowano prezentację wystawy "Zabytkowe tkaniny liturgiczne ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły".

 

Zwiedzający będą mogli 14 sierpnia w godz. 9-13 zobaczyć kaplicę arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie znajduje się wiele pamiątek po Janie Pawle II. Z kolei na Wawelu przybliżona zostanie historia dzwonów katedry wawelskiej, zaplanowano także oprowadzanie przez dzwonników.

 

W drugim dniu wydarzenia w bazylice mariackiej kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczyć Mszy św. odpustowej. Nabożeństwo poprzedzi koncert pt. "Sanktuaria Maryjne".

 

Zaplanowano również wydarzenia towarzyszące m. in. zwiedzanie z przewodnikiem wystawy poświęconej historii nieistniejącego kościoła klasztornego karmelitów bosych oraz ocalałych ołtarzy pochodzących z tej świątyni, które znajdują się w bazylice franciszkanów. Poza tym będzie można wziąć udział w konkursie na tradycyjny Bukiet Zielony na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, organizowany przez Instytut Dziedzictwa.

 

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wiele koncertów m.in. w kościele o. franciszkanów, św. św. Piotra i Pawła oraz bazylice Bożego Ciała, a także spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu Danuty Michałowskiej. Na niektóre wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki. Noc Cracovia Sacra organizowana jest po raz piąty przez Urząd Miasta Krakowa. Patronat nad wydarzeniem sprawuje kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 16 kościołów, które odwiedziło ponad 44 tys. osób.  

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook