Tysiące pielgrzymów na sądeckiej górze Tabor

Odrzucenie Boga przez współczesny świat przynosi ludziom wiele negatywnych skutków - mówił w homilii w Nowym Sączu biskup tarnowski Andrzej Jeż. Tłumy mieszkańców Sądecczyzny modliły się w święto Przemienienia Pańskiego w bazylice w Nowym Sączu, gdzie czczony jest obraz Chrystusa Przemienionego. Wieczorem zakończy się tam Wielki Odpust, który trwał od ubiegłej niedzieli.


- Dziś następuje powrót do prymitywnych, niemal jaskiniowych przejawów religijności - tak biskup tarnowski mówił o astrologii, horoskopach i poradach wróżek. - Ten rodzaj pseudo-wiary determinuje postępowanie ludzi, tworzy ich codzienne życie - ubolewał biskup.

 

Biskup tarnowski wskazywał, że człowiek musi dokonać wyboru i podjąć decyzję, w jakiego Boga chce wierzyć? - Można stworzyć sobie namiastkę boga, który poprawia samopoczucie, ale wiemy że to jest tylko substytut. Jesteśmy świadkami tworzenia we współczesnym świecie wielu zastępczych bogów, ale w nich serce ludzkie nie jest w stanie zaznać ukojenia i poczucia sensu. W każdym z wytworzonych przez człowieka bogów nie jest on w stanie zaznać spełnienia, w którym człowieczeństwo staje się wartością a nie ułomnością - powiedział bp Jeż.

 

Kaznodzieja mówił, że dziś niemal bogiem stają się układy polityczne, pokojowe, militarne a także ekonomia, gospodarka, a nawet niektórzy ludzie.

 

Bp Jeż ubolewał, że odrzucenie prawdziwego Boga powoduje depresję społeczną, przygnębienie i samotność. - Jeżeli Boga się odrzuca z ludzkiego życia, można wtedy bezkarnie unicestwiać, miażdżyć drugiego człowieka i go poniżać, bo nie ma żadnych ograniczeń i punktów odniesienia - przestrzegał.

 

Zdaniem biskupa, by działania człowieka były wartościowe i służyły innym ludziom, potrzebna jest jego przemiana wewnętrzna. - Nasza religijność mocno zakorzeniona w Bogu, pozwala zmienić świat zewnętrzny, gdy głęboko żyjemy prawdą, iż jest jeden Bóg.

Odpust w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, gdzie czczony jest cudowny obraz Chrystusa Przemienionego przebiegał pod hasłem "Kościół naszym domem".

 

W tygodniowych uroczystościach uczestniczyli m.in. biskupi, kapłani, siostry zakonne, rolnicy, strażacy, policjanci, chorzy, rodziny z dziećmi, młodzież i ludzie pracy. Do Nowego Sącza przybywali wierni z całej Sądecczyzny i z innych rejonów kraju.

 

Pielgrzymów przyciąga XIV-wieczny obraz przedstawiający Chrystusa Przemienionego. Jest on wzorowany na ikonie przechowywanej w bazylice na Lateranie w Rzymie. Nowosądecka ikona słynie łaskami od początku XVII wieku.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook