Jesienią decyzje w sprawie lefebrystów

Jesienią decyzje w sprawie lefebrystów
(fot. yusufkot / sxc.hu / CC)
KAI / drr

Najwcześniej jesienią można oczekiwać decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X - pisze na łamach portalu "La Stampy" vaticaninsider Andrea Tornielli.

Tornielli zaznacza, że dotychczas do Rzymu nie dotarła odpowiedź oficjalna lefebrystów na tekst preambuły doktrynalnej wręczony bp. Bernardowi Fellay’owi 13 czerwca br., a gdyby nawet nadeszła w najbliższych tygodniach, nie mogła by być rozpatrzona z uwagi na okres wakacyjny. Watykanista "La Stampy" nie wyklucza, że przełożony generalny Bractwa potrzebuje jeszcze trochę czasu, zanim przekaże Watykanowi odpowiedź.

Tornielli podkreśla, że Stolica Apostolska zdaje sobie doskonale sprawę, jak bardzo skomplikowana jest sytuacja wewnętrzna lefebrystów i pomimo, że bp Fellay zobowiązał się do przekazania odpowiedzi w "rozsądnym czasie", nie zamierza wywierać na niego presji. Zaznacza, że ostatnia wersja "preambuły doktrynalnej" z 13 czerwca, poddana wcześniej dyskusji kardynałów - członków Kongregacji Nauki Wiary - i zatwierdzona przez papieża, uważana jest przez Watykan za ostateczną, nie podlegającą w zasadzie dyskusjom czy istotnym zmianom. Twierdzi, że w wersji przekazanej 13 czerwca Stolica Apostolska żąda od lefebrystów nie tylko uznania ważności Mszy św. "posoborowej", ale także jej prawomocności. Nie oznacza to jednak, aby nie można było krytykować nadużyć liturgicznych czy dyskutować o posoborowej reformie liturgicznej i jej wprowadzeniu w życie.

Włoski watykanista dodaje, że Stolica Apostolska nie może też się zgodzić, aby dokumentom II Soboru Watykańskiego przypisywano "błędy" i żąda od Bractwa odróżniania między tekstami soborowymi a ich interpretacją oraz zaakceptowania, że Magisterium nie może być osądzane przez inną instancję (Bractwo), roszczące sobie aspiracje, by stać się swego rodzaju " super-magisterium".

DEON.PL POLECA

W tym kontekście Tornielli cytuje wypowiedź nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera dla telewizji EWTN News. Stwierdził on, że "celem dialogu jest przezwyciężenie trudności w interpretacji II Soboru Watykańskiego, ale nie można negocjować na temat wiary objawionej. Sobór ekumeniczny zgodnie z wiarą katolicką zawsze jest najwyższym nauczaniem Kościoła" - zaznaczył abp Müller. Dodał, że twierdzenie jakoby nauczanie autentyczne Vaticanum II było formalnie sprzeczne z tradycją Kościoła jest fałszywe.

Tornielli cytuje krążące w Watykanie głosy, iż wszystko zależy od tego, jaką odpowiedź przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X prześle do Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jesienią decyzje w sprawie lefebrystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.