Obchody rocznicy wybuchu Powstania

Obchody rocznicy wybuchu Powstania
(fot. 1944.pl)
KAI / drr

Spotkanie prezydenta RP i prezydent Warszawy z powstańcami, uroczysta sesja rady miasta, Msza św. polowa oraz uroczystości w kilku miejscach pamięci oraz wiele imprez kulturalnych złożą się na obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w stolicy w dniach 30 lipca - 5 sierpnia. Władze miasta we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały tradycyjnie niezwykle bogaty program obchodów.

Już kilka dni wcześniej z okazji obchodów odbywać się będą imprezy kulturalne upamiętniające bohaterskich powstańców Warszawy. Organizatorem programu jest głównie Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW).

DEON.PL POLECA




W sobotę 28 lipca o godz. 12.00 rozpocznie się "Graffiti Jam w In-City" - najlepsi polscy twórcy sztuki ulicznej razem z warszawiakami stworzą graffiti w hołdzie 63 nieznanym powstańcom. Wstęp wolny, udział po rejestracji: 63graffiti@1944.pl

Tego samego dnia o godz. 20.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się koncert pt. "Morowe Panny" w ramach cyklu "Pamiętamy 44". Wystąpią m.in. Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova i Maleo Reagee Rockers.

W niedzielę 29 lipca w godz. 11.00-17.00 będzie można wziąć udział w grze miejskiej "63 dni z życia Warszawy". Wstęp jest wolny, ale trzeba się zarejestrować na stronie www.1944.pl. Z kolei o godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św. dla warszawiaków i harcerzy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 30 lipca spotkaniem powstańców warszawskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz o godz. 11.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie spotkania prezydent RP przyzna zasłużonym powstańcom odznaczenia państwowe.

Również na poniedziałek, o godz. 18.30 (Sala z Liberatorem, MPW) planowany jest wernisaż wystawy "O Broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego" - wejście z zaproszeniami.

We wtorek 31 lipca tradycyjnie już odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy. Początek o godz. 10.00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego. Tego samego dnia o godz. 18.00 na Placu Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, po której (godz. 19.00) nastąpi uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Ten dzień obchodów zakończy się prezentacją spektaklu "1944 - Miasto - 2012", o godz. 20.00.

1 sierpnia w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.

W godzinę "W" władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.00 przy pomniku " Polegli-Niepokonani 1939-1945" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie zmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna oraz o godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) - tam nastąpi symboliczne rozpalenie Ogniska Pamięci. Na placu Piłsudskiego od 20.30 warszawiacy śpiewać będą "(nie)zakazane" powstańcze piosenki.

Z kolei 2 sierpnia o godz. 13.00 odbędzie się odsłonięcie mozaiki "Tu spoczywa Nieznana Mieszkanka Warszawy" autorstwa Michała Zadary. Al. 3 Maja na wysokości Mostu Poniatowskiego, wstęp wolny.

Powstańczą wystawę przygotowują ponadto ojcowie dominikanie. Jej otwarcie planowanego jest tego dnia na godz. 14.00 w kościele OO. Dominikanów przy ul. Freta 10. A o godz. 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie spektakl teatralny pt. "Powstanie" w reż. Radosława Rychcika, w koprodukcji MPW i Teatru Dramatycznego. Wstęp biletowany.

Nie zabraknie też powstańczych akcentów dla najmłodszych. W sobotę 4 sierpnia w godz. 11.00-14.00 planowane jest edukacyjne spotkanie pt. "Z orzełkiem na piersi, czyli olimpijczycy w Powstaniu", dla dzieci w wieku 5-10 lat - Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

4 sierpnia ulicami Warszawy - szlakiem Powstańczej Poczty Polowej - przejedzie też rowerowa Masa Powstańcza 2012. Start o godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody rocznicy wybuchu Powstania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.