"Rodzina miejscem dla nowych powołań"

Rodzina powinna być miejscem dla rodzących się nowych powołań kapłańskich - powiedział dziś w Radiu Plus Radom abp Wacław Depo, odnosząc się do sytuacji powołaniowej w Polsce. O ile liczba powołań do kapłaństwa utrzymuje się na stabilnym poziomie, o tyle gwałtownie maleje liczba kobiet myślących o życiu zakonnym.


- Przyszłość kształtuje się w rodzinie. Są to słowa bł. Jana Pawła II. Dlatego musimy jeszcze raz mocno postawić na rodzinę. Trudno mówić o powołaniach bez ufnej modlitwy rodzin, bez wychowania w kierunku wartości, dlatego uwierzmy w moc modlitwy rodzinnej. Również Benedykt XVI mówił, aby modlić się za rodziny i wolność słowa. Zatem sprawa rodziny jest fundamentem dla nowych powołań - mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo powiedział, że pomocą w odkryciu powołania są m.in. stowarzyszenia i ruchy katolickie działające przy parafiach, które tworzą dobry klimat dla podjęcia decyzji na całe życie. - Dziękuję wszystkim księżom, z którymi pracowałem w diecezji radomskiej, zamojsko-lubaczowskiej i obecnie pracuję w archidiecezji częstochowskiej, którzy poprzez różne formy organizacji wypoczynku letniego, m.in. pielgrzymki, zajmują się dziećmi i młodzieżą. Poprzez sport i zabawę oraz modlitwę tworzą dobry klimat dla nowych powołań - powiedział abp Depo.

Przypomnijmy, że Watykan opublikował dokument zawierający wytyczne duszpasterskie w sprawie promowania powołań do kapłaństwa. Został on przygotowany przez Kongregację Edukacji Katolickiej. Zawiera szereg sugestii dotyczących ożywienia duszpasterstwa powołaniowego. Stolica Apostolska przypomina przede wszystkim o odpowiedzialności, jaka spoczywa w tym względzie na biskupie, oraz o centralnej roli modlitwy całej wspólnoty Kościoła. Zalecono też powrót do sprawdzonych metod budzenia powołań, jak choćby grupy ministranckie czy niższe seminaria duchowne. Potwierdzono również rolę ruchów kościelnych, które jeszcze większą wagę powinny przywiązywać do kwestii powołaniowej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook