Jutro tradycyjny odpust Emaus na Salwatorze

Jak co roku w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie będą uczestniczyć w uroczystym odpuście Emaus, którego tradycje sięgają XII w. Odpustowi towarzyszą kramy, na których można kupić słodycze, kolorowe zabawki oraz figurki Żydów, które są niezwykłą osobliwością tego święta.

 

Tego dnia w południe w Klasztorze Sióstr Norbertanek na Salwatorze odbedzie się uroczysta msza św. Z udziałem kard. Stanisława Dziwisza.

 

Przy kościele Norbertanek oraz wzdłuż ul. Kościuszki jak co roku ustawione będą kramy. Na kiermaszu można kupić m.in. słodycze, np. serca z pierników, a także kolorowe zabawki. Obok straganów ustawione są karuzele dla dzieci i loterie fantowe. Można kupić także pistolety na wodę i balony.

 

Ważnym elementem krakowskiego odpustu są drewniane figurki żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę. - Figurki są własnoręcznie wykonywane przez mieszkańców dzielnicy - podkreślają Norbertanki. Ich zdaniem w odpuście uczestniczy co roku wielu krakowian, przychodzą zwłaszcza całe rodziny.

 

Odpust na krakowskim Zwierzyńcu wziął swoją nazwę od miasta Emaus, do którego Chrystus udał się po swoim zmartwychwstaniu. Według Ewangelii św. Łukasza, po drodze spotkał swoich uczniów, którzy go nie rozpoznali.

 

Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza miastem. Kościół Norbertanek na Zwierzyńcu znajdował się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. W XIX w. w tym święcie udział brało wielu mieszkańców Krakowa.

 

Odpustowi Emaus towarzyszy również tradycja rodzinnych spacerów. Po odpuście krakowianie wędrują w kierunku Kopca Kościuszki, aż do Lasu Wolskiego oraz Kopca Piłsudskiego. Malownicza trasa jest tradycyjnym miejscem świątecznych spacerów krakowian.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?