Prezydium KEP o konwencji ws. przemocy

Konwencja w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, których w żaden sposób nie można zaakceptować - głosi oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wyrażają niepokój stanowiskiem premiera, który zapowiedział podpisanie konwencji proponowanej przez Radę Europy.
 

Biskupi zaznaczają, że pozostaje to w sprzeczności z wcześniejszą zapowiedzią Donalda Tuska, że potrzebna jest debata publiczna nad Konwencją i skutkami jej podpisania oraz ratyfikacji.

 

W oświadczeniu podkreśla się także, że wbrew wcześniejszej obietnicy premiera, sprawa podpisania Konwencji wydaje się przesądzona oraz, że jedynym środowisko, z którym spotkał się premier to nie reprezentatywny dla wszystkich środowisk w kraju Kongres Kobiet.
 

Przeczytaj pełną treść dokumentu >>

 

Prezydium KEP wyraża ubolewanie, że zostały wysłuchane jedynie kobiety o poglądach lewicowych.

 

"Należy podkreślić, że Konwencja, choć poświęcona jest istotnemu problemowi przemocy wobec kobiet, zbudowana jest na ideologicznych i niezgodnych z prawdą założeniach, których w żaden sposób nie można zaakceptować" - czytamy w oświadczeniu. Biskupi zwracają uwagę, że konwencja opiera się na przekonaniu, iż przemoc wobec kobiet jest systemowa, zaś jej źródłem są religia, tradycja i kultura. Zaznaczają też, że dokument, "całkowicie pomija naturalne biologiczne różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną i zakłada, że płeć można wybierać".

 

Szczególny niepokój biskupów wzbudza nałożenie na sygnatariuszy obowiązku edukacji (art. 14) i promowania m.in. "niestereotypowych ról płci", a więc homoseksualizmu i transseksualizmu. "Łączenie słusznej zasady przeciwdziałania przemocy z próbą niebezpiecznej ingerencji w system wychowawczy i wyznawane przez miliony rodziców w Polsce wartości, jest bardzo niepokojącym sygnałem" - czytamy w oświadczeniu.

 

Prezydium KEP przypomina, że Kościół katolicki od szeregu lat prowadzi dziesiątki placówek w całym kraju, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie. "Rząd, chcąc zminimalizować ponure zjawisko przemocy wobec kobiet, powinien skupić się m.in. na doinwestowaniu istniejących już inicjatyw oraz powołać nowe, skoncentrować wysiłek zmierzający do tworzenia miejsc pracy dla kobiet - ofiar przemocy" - proponują biskupi.

 

W oświadczeniu wyraża się przekonanie, że polskie prawodawstwo ma dostateczne narzędzia do zwalczania zjawiska przemocy, także agresji wobec kobiet zaś rząd "powinien wzmacniać pozycję rodzin, poprawiać poziom opieki zdrowotnej kobiet i dziewcząt, wspierać edukację zawodową kobiet, realizować programy wychowawcze, oparte na wzajemnym szacunku i współdziałaniu obydwu płci, w tym przygotowania do życia w rodzinie".

 

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?