Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich

Radio Watykańskie
(fot. Ian-S / flickr.com)

"Kino i nowa ewangelizacja" - to tytuł kongresu otwierającego dziś w Rzymie 3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich Mirabile Dictu. Kongres skupia się na czterech wielkich tematach: misja, nawrócenie, odkupienie i nadzieja.

 

Co ciekawe, poczynając od Rzymu, o kinie i ewangelizacji będzie mowa w ciągu najbliższych 18 miesięcy aż w dziesięciu wielkich miastach świata. Jednym z nich w czasie Światowego Dnia Młodzieży, będzie Rio de Janeiro.

 

- Połączenie festiwalu filmowego z tematyką nowej ewangelizacji wypływa z przekonania, że kino może być narzędziem głoszenia Ewangelii - mówi włoska reżyserka Liana Marabini, pomysłodawczyni festiwalu Mirabile Dictu. - Powinniśmy nasze zdolności oddać na służbę Kościoła. Ponieważ zawodowo zajmuję się filmem, zaproponowałam, by ci, którzy pracują w tej branży, promowali filmy propagujące wartości i pozytywne role, by w ten sposób przyczyniać się do rozwoju społeczeństw, w których żyjemy. Towarzyszący festiwalowi kongres powstał z przekonania, że kino może być narzędziem ewangelizacji. Nazwa festiwalu Mirabile Dictu wiąże się z tym, że zadaniem kina, przy wykorzystaniu właściwych mu środków, jest także pokazywanie piękna życia. Jestem przekonana, że kino jest obecnie tym, czym w czasach renesansu było malarstwo. Kino jednak jest bogatsze o muzykę, która obraz, kolor, formę i fakturę scala w jedno - dodaje Marabini.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich Mirabile Dictuodbywa się pod patronatem Papieskich Rad ds. Kultury i ds. Nowej Ewangelizacji. Festiwalowe zmagania zakończą się w najbliższy 5 lipca. Do udziału w festiwalu zgłoszono ponad tysiąc tytułów z całego świata. Wybrano po trzy obrazy w pięciu kategoriach, które konkurują o tytuł najlepszego filmu: fabularnego, dokumentalnego i krótkometrażowego oraz najlepszego aktora i reżysera.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?