Beatyfikacja księdza Mariano Arciero

Radio Watykańskie
(fot. www.donmarianoarciero.com)

W Contursi Terme koło Salerno na południu Włoch odbyła się beatyfikacja księdza zaangażowanego w ewangelizację. Mariano Arciero urodził się tam na początku XVIII wieku, w 1707 r., w ubogiej chłopskiej rodzinie. Został księdzem w Neapolu. Był wędrownym kaznodzieją. Odznaczał się dużą znajomością Pisma Świętego i teologii. Zajmował się katechizacją dzieci, troszczył o formację księży i seminarzystów. Zmarł w Neapolu w 1788 r., mając 80 lat.


Dzisiejszej beatyfikacji przewodniczył w imieniu Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB. "Aktualność nowego błogosławionego polega na głoszeniu z mądrością Ewangelii i na formowaniu księży - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim prefekt watykańskiej kongregacji.

 

- Wspierał duchowieństwo zajmujące się kaznodziejstwem i posługą duszpasterską: zachęcał do wysiłku, uświadamiał obowiązki. Kiedyś pewien proboszcz chciał iść do klasztoru. Dowiedziawszy się o tym, nasz błogosławiony powiedział mu: «Wszyscy chcielibyśmy się zamknąć, ale kto będzie pełnił zadania, jakie nam powierzył Chrystus? Zrób sobie izdebkę w sercu, zamknij się w niej, ale dalej prowadź apostolstwo».


Nowy błogosławiony mawiał, że nawet gdyby kapłan był tak święty jak starożytni mnisi Antoni, Symeon Stylita czy Pachomiusz, to jeszcze by nie wystarczyło. Aby pełnić godnie kapłańską posługę, trzeba nadzwyczajnej dobroci. Wtedy można uświęcić wiernych i doprowadzić ich do zbawienia wiecznego.

 

Nowy błogosławiony był doświadczonym ewangelizatorem. Głosił słowo Jezusa z entuzjazmem, wzbudzając nawrócenia, radość i nadzieję wiernych. Współbrzmi to z tegorocznym Synodem Biskupów o nowej ewangelizacji, która oznacza znajomość Ewangelii i rozwijanie kultury głębiej zakorzenionej w słowie Jezusa" - powiedział kard. Amato.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook