Episkopat zaniepokojony o los religii w szkole

(fot. Thomas Favre-Bulle / flickr.com / CC BY-NC 2.0)

Zaniepokojenie niejednoznacznym statusem religii w nadchodzącym roku szkolnym wyraził w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP wyraził nadzieję na nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, w myśl którego religia została przeniesiona z ramowego programu nauczania do programu szkolnego, co mogłoby oznaczać przeniesienie finansowania tych zajęć na samorządy.

 

- Upominamy się o jednoznaczność i klarowność - tłumaczy KAI bp Mendyk. Przemawiając podczas trwającego we Wrocławiu zebrania plenarnego Episkopatu przypomniał, że na podstawie lutowego rozporządzenia resortu edukacji religia znalazła się wyraźnie poza ramowym programem nauczania.

 

- Nie jest tylko nasza, kościelne interpretacja ale i ocena samorządów, które mówią wprost, że religii nie ma w ramówce, więc możemy odnosić się do niej podobnie jak do różnych nieobowiązkowych zajęć, takich, jak dodatkowe lekcje WF-u czy nauki języków mniejszości narodowych - relacjonuje bp Mendyk.

 

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP przypomniał, że ministerstwo edukacji wystosowało do samorządów notę do informującą, że zarówno finansowanie zajęć z religii/etyki jak i sposób oraz tryb organizowania tych lekcji pozostaje na takim poziomie jaki obowiązywał przez minione 22 lata.

 

Hierarcha złożył już do kościelnej komisji konkordatowej wniosek o zajęcie się sprawą religii w szkole. W rozmowie z KAI przypomniał, że od czasu ratyfikowania konkordatu w roku 1998 zmienił się język prawa oświatowego. - 15 lat temu nikt nie posługiwał się takimi pojęciami jak ‘ramowe plany nauczania’- tłumaczy bp Mendyk.

 

Tymczasem resort oświaty uspokaja Episkopat deklarując, że po 1 września gotów jest podjąć próbę nowelizacji lutowego rozporządzenia. Ma też monitorować szkoły pod kątem ewentualnych problemów. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP zlecił prowadzenie podobnego monitoringu dyrektorom wydziałów katechetycznych w poszczególnych diecezjach.

 

Przypomnijmy, że lekcje religii bądź etyki znajdowały się przez lata w ramowym planie nauczania, natomiast w wydanym 7 lutego br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej (które obowiązywać będzie od 1 września) w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych zostały przeniesione do planu szkolnego. Rodzi to obawy samorządów, że będą musiały finansować je z własnych funduszy.

 

Strona kościelna oczekuje przywrócenia wyraźnego zapisu sytuującego religię/etykę w ramowym planie nauczania. Takie stanowisko przyjęła w maju br. Komisja Episkopatu ds. Wychowania podkreślając, że powinno być zupełnie jasne, że katecheza pozostaje elementem ramowego programu nauczania w szkole.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook