Syria: rośnie zagrożenie dla chrześcijan

Radio Watykańskie

Włoski jezuita o. Paolo Dall’Oglio zdecydował się natychmiast opuścić Syrię. Misjonarz pracujący od ponad 30 lat w tym bliskowschodnim kraju od wielu miesięcy oskarżany był przez reżimowe władze o wspieranie rewolucji. W rozmowie z papieską rozgłośnią zwraca uwagę, że nadal pozostanie zaangażowany na rzecz rozwiązania syryjskiego konfliktu.

 

- Opuszczam Syrię, by uniknąć jeszcze większych szkód spowodowanych moją osobistą sytuacją. Uznałem, że moim obowiązkiem jest pełne korzystanie z wolności słowa na podstawie zobowiązań, które syryjski rząd podjął na cały rok 2012. Doprowadziło to jednak do tego, że władze kościelne były zmuszone, poprosić mnie o opuszczenie kraju dla uniknięcia gorszych konsekwencji. Nie znaczy to, że nie będę nadal zaangażowany kulturalnie i duchowo w proces pełnego rozwiązania tego dramatycznego konfliktu oraz na rzecz demokratyzacji tego wspaniałego kraju - powiedział ks. Dall’Oglio.

 

57-letni o. Dall’Oglio już w listopadzie ub. r. otrzymał nakaz natychmiastowego opuszczenia Syrii, jednak się mu nie podporządkował. Od lat był zaangażowany w dialog chrześcijańsko-muzułmański. Do tej pory jego działania były powszechnie szanowane i nagradzane. Misjonarz ceniony był szczególnie za uratowanie przed zagładą klasztoru Mar Moussa i uczynienie z niego światowego ośrodka modlitwy i dialogu.

 

Włoski jezuita odmówił skomentowania obecnych wydarzeń w oblężonych syryjskich miastach, w których codziennie giną dziesiątki ludzi. W wypowiedzi dla misyjnej agencji MISNA zwrócił on jedynie uwagę na wiele przekłamań, jakie pojawiają się w zachodnich mediach piszących o tym konflikcie. Misjonarz przypomina, że syryjskiego, odważnego powstania młodych, wspieranych przez wielu innych członków społeczeństwa, nie można redukować do epizodów związanych z walką z terroryzmem. W jego przekonaniu po 15 miesiącach konfliktu niemożliwe jest jego rozwiązanie za pomocą wewnętrznych negocjacji, ale konieczne jest do tego odpowiedzialne wsparcie międzynarodowe.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ostrzeżenie 10:26:04 | 2012-06-13
5 Znaków Końca Czasów frag obj. Matki Bożej:
„Do Kapłanów Umiłowanych
Synów Matki Bożej” - Ks. Stefano Gobbi (1973-1997r)
 
c Znaki te – jasno ukazane w Ewangeliach  Listach św. Piotra i Pawła  realizują się
w obecnych latach.
d – Pierwszy znak to rozszerzanie się błędów, prowadzących do utraty wiary i odstępstwa.
Błędy te rozszerzają fałszywi nauczyciele, słynni teolodzy, którzy nie nauczają już prawdy

Ewangelii, lecz głoszą zgubne herezje  oparte na błędnym i ludzkim rozumowaniu.
Z powodu tego głoszenia błędów gubi się prawdziwa wiara i rozszerza się wszędzie
wielkie odstępstwo.«Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł.  A wielu pójdzie za ich rozpustą, przez nich zaś droga prawdy  będzie obrzucona bluźnierstwami; dla zaspokojenia swej chciwości obłudnymi słowami was sprzedadzą.
e – Drugi znak to wybuch wojen i walki bratobójcze. Doprowadzą one do szczytu przemoc i nienawiść, a miłość – do powszechnego wystygnięcia. Będą się też mnożyć katastrofy naturalne, takie jak epidemie, głód, powodzie i trzęsienia ziemi.
Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi. Lecz to wszystko jest dopiero początkiem boleści. ...ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. Lecz kto wytrwa do końca,
ten będzie zbawiony.
f – Trzeci znak to krwawe prześladowanie tych, którzy pozostaną wierni Jezusowi oraz
Jego Ewangelii i będą niewzruszenie trwać w prawdziwej wierze.  Pomyślcie, najmilsi synowie,
o wielkich prześladowaniach, którym poddany jest Kościół, oraz o apostolskiej gorliwości

ostatnich Papieży – przede wszystkim Mojego Papieża Jana Pawła II, głoszącego
Ewangelię wszystkim narodom ziemi.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook